AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Turpan černý
  • Latinský název
  • Melanitta nifra

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:turpan
Druh:turpan černý

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Turpan černý

Turpan černý
(Melanitta nifra)

Popis zvířete

Turpan černý, známý také jako Melanitta nifra, je druh mořské kachny, který patří do čeledi kachnovitých. Toto krásné a působivé zvíře je celkově tmavě zbarvené s černým peřím, které má jemný, lesklý nádech. Jeho zobák je také černý a oči jsou tmavě hnědé, což mu dodává jedinečný a tajemný vzhled.

Turpan černý má robustní tělo, je středně velký a dosahuje délky až 55 centimetrů a váhy kolem 1,1 - 2 kilogramy. Vyznačuje se dlouhými a širokými křídly, díky kterým je schopen letět na dlouhé vzdálenosti. Jeho nohy jsou poměrně krátké a silné, s plovacími blánami na prstech, které mu umožňují s grácií plavat a lovit pod vodou.

Tento druh je přizpůsobený životu v mořském prostředí a obývá především chladné, severské vody, kde je dostatek jeho oblíbené kořisti, kterou tvoří hlavně ryby a korýši. Mnoho z nich lze nalézt také na jezerech a řekách v tundře.

Co se týče chování, turpan černý je spíše plachý a ostražitý, preferuje samotu a je známý svou schopností rychle se ponořit pod vodu, když je vyrušen. Během hnízdní sezóny se však stává více sociální a tvoří páry, které spolu zůstavají po celou sezónu.

Samičky jsou zodpovědné za stavbu hnízd, která tvoří z trávy a peří na chráněných místech v blízkosti vody. Mláďata jsou schopná se o sebe postarat již krátce po vylíhnutí, ale rodiče je stále chrání a vodí za potravou.

Celkově je turpan černý fascinující druh, který je důležitou součástí svého ekosystému. Je to robustní, odolný a přizpůsobivý druh, který představuje krásu a tajemství divoké přírody.