AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tygr

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:kočkovití
Podčeleď:velké kočky
Rod:panthera
Druh:tygr

Facebook

Tygr

Tygr

Seznam zvířat, patřících do skupiny Tygr Popis zvířete

Tygr je nádherné a majestátní zvíře, které je pro mnohé symbolem síly a odvahy. Je to největší druh kočkovité šelmy a jeden z nejznámějších predátorů na světě. Tygří srst je krátká a jemná, s charakteristickým vzorem černých, širokých pruhů na oranžovém, žlutém nebo bílém podkladu. Jeho obličej je rozpoznatelný díky výrazným černým pruhům kolem očí. Tygr má velmi silný a svalnatý tělo, s velkou hlavou a silnými čelistmi, které dokážou s lehkostí zlomit většinu kostí. Jeho tělo může dosáhnout délky až 3,3 metru a váhy až 300 kilogramů.

Tygr je samotářské zvíře a preferuje husté džungle, trávníky, bažiny a lesy, kde může skrýt své pruhy mezi vegetací. Je známý svou schopností plavat a často využívá vodu k lovu nebo k ulehčení při horkém počasí. Jeho dieta se skládá převážně z velkých savců, jako jsou jeleni, divoká prasata a buvoli. Tygr je vynikající lovec, který se spoléhá na své ostré zuby, silné tlapky a rychlost.

Tygři jsou známí svou hlasitou řvavou, která může být slyšet až na vzdálenost tří kilometrů. Mají také velmi dobrý sluch a zrak, které využívají k lovu. Samice rodí obvykle 2 až 4 mláďata po gestaci trvající asi 103 dní. Mláďata zůstávají se svou matkou až do věku dvou let, kdy se naučí lovci a jsou schopna se starat o sebe.

Bohužel, tygr je dnes považován za ohrožený druh, s odhadovanou populací méně než 4 000 divoce žijících jedinců. Hlavními hrozbami pro tygry jsou ztráta přirozeného prostředí a pytláctví, zejména kvůli obchodu s tygřími kůžemi a kostmi, které jsou v některých kulturách vysoce ceněny. Různé ochranářské organizace po celém světě se snaží ochránit tyto krásné a mocné šelmy před vyhynutím.