AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Tyran královský
  • Latinský název
  • Tyrannus tyrannus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:tyranovití
Rod:tyran
Druh:tyran královský

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Tyran královský

Tyran královský
(Tyrannus tyrannus)

Popis zvířete

Tyran královský (Tyrannus tyrannus; česky též tyran obecný) je až 23 cm velký hmyzožravý stěhovavý americký pták. Hnízdí napříč Severní Amerikou (od Floridy a mexickoamerické hranice po jižní pobřeží Hudsonova zálivu), zimuje v Karibiku a na severu Jižní Ameriky.

Otevřené hnízdo si s oblibou staví nad vodní hladinou. Snůšku obvykle představuje 2-5 bílých skvrnitých vajec, mláďata se líhnou asi 14-18 dnů po snesení.

Tyran královský je známý pro agresivitu, s níž rodiče tohoto druhu stráží své hnízdní teritorium před konkurenty a velkými dravými ptáky. Neváhají napadnout i jestřába nebo orla, který by jeho teritorium neopatrně narušil. Boj s tyranem zpravidla podstupují pouze mladí a nezkušení dravci, starší se zpravidla dávají na okamžitý ústup, protože si jsou vědomi toho, že proti mimořádné obratnému a agresívnímu soupeři nemají reálnou šanci na úspěch.

Při obraně hnízdního teritoria si rodiče dělí úkoly. Otec hraje úlohu předsunuté obrany: uplatňuje svou agresivitu i dále od hnízda a aktivně zahání a pronásleduje potenciální útočníky, zejména havranovité, dravce a hnízdní parazity. Matka se od hnízda příliš nevzdaluje, bojuje pouze v jeho blízkosti a při zahánění útočníka nepraktikuje na rozdíl od samce dlouhá pronásledování.

Boj tyrana královského s velkým dravcem poutavě vylíčil Ernest Thompson Seton ve své knize Dva divoši. Podobně nekompromisně reagují i na mláďatům nebezpečné savce, jako jsou například kočky.

Pokud známý americký hnízdní parazit vlhovec hnědohlavý (Molothrus ater) naklade vejce do hnízda tyranů královských, rodiče je jsou schopni rozeznat a vyhodí je ven.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii