AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Úhoř americký
  • Latinský název
  • Anguilla rostrata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:holobřiší
Čeleď:úhořovití
Rod:úhoř
Druh:úhoř americký

Facebook

Úhoř americký

Úhoř americký
(Anguilla rostrata)

Popis zvířete

Úhoř americký (Anguilla rostrata) je druh ryb z čeledi úhořovití, blízký příbuzný evropského úhoře říčního, od kterého je vnějšími znaky nerozeznatelný.

Popis

Tělo je dlouhé, hadovitého tvaru. Hřbetní, řitní a ocasní ploutev splývají v jeden celistvý ploutevní lem. Břišní ploutve zcela scházejí. Prsní ploutve se nacházejí hned za hlavou. Kůže je na první pohled hladká, produkující velké množství slizu. Šupiny jsou velice drobné, oválné a zarostlé hluboko v kůži úhoře. Na rozdíl od většiny ostatních druhů ryb se tyto šupiny nepřekrývají. Skřele jsou poměrně malé, a protože v bahně a ve velkých hloubkách není dýchání žábrami dostačující, má úhoř silně vyvinuté kožní dýchání, které mu umožňuje dokonce i dočasné opuštění vody. Ústa jsou koncová a poměrně hluboce rozeklaná, dosahující k úrovni oka.

Zbarvení se mění v průběhu života. Nejmladší, tzv. sklovití úhoři (z anglického glass eels) nemají žádnou pigmentaci, ale v průběhu růstu a vstupu do sladkých vod se objevuje maskovací zbarvení. V češtině se také pro ně ujal původně francouzský termín monté. Žlutí úhoři (z anglického yellow eels) mají tmavý, dohněda zbarvený hřbet, který přechází do žlutavé barvy na břiše. S nástupem pohlavní dospělosti a migrací na trdliště se mění ve stříbrné úhoře (silver eels). Celé tělo zesvětlá a získá kovový lesk, břicho je stříbřité. V tomto stadiu se také výrazně zvětší oči, a začíná se uzavírat trávicí trakt. Mládata úhoře se nazývají monté.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: