AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka amurská
  • Latinský název
  • Elaphe schrenckii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Rod:užovka
Druh:užovka amurská

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 150 do 170 cm

Facebook

Užovka amurská

Užovka amurská
(Elaphe schrenckii)

Popis zvířete

Užovka amurská (Elaphe schrenckii či Elaphe schrenki) je poměrně velká užovka vyskytující se v oblasti Korejského poloostrova, toku řeky Amur a na přilehlých územích. V Jižní Koreji a Rusku je druh chráněný. Jde o na chov nenáročného hada vhodného i pro začínající teraristy.

Taxonomické členění

Poddruhy:
- Elaphe schrenckii ssp. schrenckii
- Elaphe schrenckii ssp. anomala (Korejský poloostrov)

Rozšíření a biotop

Je rozšířena na jihu ruského Dálného východu až po severozápadní Čínu, poddruh E. s. anomala obývá Korejský poloostrov. Upřednostňuje vlhké biotopy v okolí vodních ploch a vlhké lesy. Dobře šplhá po stromech.

Popis

E.schrencki dorůstá do velikosti okolo 150 cm, výjimečně může dosáhnout až 170 cm. Má silné, statné, tmavě zbarvené (až černé) tělo, s příčnými, do žluta zabarvenými pruhy, břicho je žluté s černými skvrnami.

Život v přírodě

V závislosti na klimatických podmínkách obývaného území užovky amurské zimují v 2-4 měsíce v roce. Po skončení zimování nastává období páření (obvykle v dubnu). Samice klade 8-15 vajec, nejčastěji do tlejícího dřeva nebo pod kameny. Mláďata se líhnou koncem srpna a ihned po vylíhnutí jsou schopna lovit ještěrky a mláďata hlodavců. Živí se hlavně hlodavci, ještěrkami, ptáky a jejich vejci.

Chov

Tato užovka je přes svoje specifika celkem nenáročný had, vhodný k chovu v teráriu. Málokdy kouše, je klidná, a proto je vhodná i pro začínající teraristy. Chováme ji ve středně velkém, nebo raději větším teráriu, vybaveném silnějšími větvemi a nezbytnou nádržkou na vodu. Jako substrát můžeme použít směs rašeliny a bukového listí, nebo jiný, podobný materiál. Vhodný je i kupovaný lignogel.

Teplota

Teplota v teráriu nemusí být nijak vysoká, tento otužilý had se spokojí s 22 - 26°C přes den, s nočním poklesem teploty i pod 18°C. Pro úspěšné rozmnožování je nutné 4-5 měsíční zazimování, při velice nízké teplotě (pouze 2-4°C).

Rozmnožování

Tato užovka klade kolem 12 vajec s kožovitou skořápkou, z kterých se po zhruba 40 denní inkubaci líhnou mláďata asi 35 cm dlouhá. Tato většinou bez problémů přijímají malá myšata.

Krmení

Užovky amurské jsou velice žraví hadi, kteří jsou stále při chuti. Měli bychom tedy krmit s mírou a zbytečně hady nepřekrmovat. Nadměrný přísun potravy totiž snižuje věk a rozmnožovací schopnosti hadů. Tato žravost je známá také u některých druhů krajt.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii