AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka levhartí
  • Latinský název
  • Elaphe situla

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Rod:užovka
Druh:užovka levhartí

Váhy a míry

  • Délka:
  • 1 m

Facebook

Užovka levhartí

Užovka levhartí
(Elaphe situla)

Popis zvířete

Užovka levhartí, vědecky známá jako Elaphe situla, je krásný, neotrávený had patřící do čeledi Colubridae. Pochází z jižní Evropy, především ze Sicílie a Malty, ale lze jej najít i v severní Africe. Název "levhartí" je odvozen od jeho úžasného, leopardího zbarvení, které slouží jako perfektní kamufláž v jeho přirozeném prostředí.

Tento středně velký had může dosáhnout délky až 1,5 metru. Má štíhlé, hladké tělo, které je pokryto hustými, jasně zbarvenými šupinami. Ty mají obvykle kombinaci žlutých, oranžových, červených a černých odstínů, které tvoří skvrnitý vzor podobný tomu, který je typický pro levharty. Užovka levhartí má také velké, kulaté oči s vertikálně zúženými zorničkami a ostře seříznutým čumákem.

Užovka levhartí je převážně noční tvor, který v přírodě loví malé obratlovce, jako jsou hlodavci a ještěrky, ale také ptáky a jejich vajíčka. Ve dne se často ukrývá pod kameny nebo v dutinách stromů.

Stejně jako ostatní užovky je i užovka levhartí vejcorodá. Samice klade v průměru 5–12 vajec, která kladou do vlhkých prostředí jako jsou například doupata. Mláďata se líhnou asi po 2 měsících.

Užovka levhartí je obecně poměrně klidné a plaché zvíře. Při setkání s potenciálním predátorem se snaží nejprve uniknout. Pokud je však rozhněvaná nebo se cítí ohrožená, může se stát agresivní a zaútočit. I když je její uštknutí bez jedu, může způsobit nepříjemné poranění.

Ačkoliv nejsou považovány za ohrožené, populace užovky levhartí jsou v některých oblastech ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a nadměrným lovením kvůli obchodu s domácími mazlíčky. Přesto se stále často vyskytují v některých chráněných oblastech.