AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka madagaskarská
  • Latinský název
  • Lioheterodon madagascariensis

Známé také jako

  • Lioheterodon

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Druh:užovka madagaskarská

Váhy a míry

  • Délka:
  • 2 m

Facebook

Užovka madagaskarská

Užovka madagaskarská
(Lioheterodon madagascariensis)

Popis zvířete

Užovka madagaskarská (Lioheterodon madagascariensis) je jedinečný druh hada, který náleží do rodiny užovkovitých (Colubridae). Toto exotické zvíře je původem z ostrova Madagaskar, kde se nacházejí jeho obyvatelé, a je jedním z nejznámějších hadů této oblasti.

Užovka madagaskarská dorůstá délky až 120 cm, přičemž samice jsou obecně větší než samci. Jejich tělo je štíhlé a svalnaté, uzpůsobené pro aktivní lov. Zbarvení se liší v závislosti na okolním prostředí a může být různých odstínů hnědé, šedé nebo zelené, které jim pomáhají splynout s okolím. Na svrchní straně těla mají černé, bílé nebo žluté skvrny, které tvoří pravidelné, vzorované linie. Hlava je špičatá a oči jsou velké s kulatými zornicemi.

Rovněž stojí za zmínku, že užovka madagaskarská má zvláštní schopnost zploštit své tělo při hrozbě, což zvětšuje její velikost a dělá ji hrozivější pro potenciální predátory. Rovněž se dokáže rychle pohybovat a je známa svými náhlými a rychlými útoky.

Jejich přirozeným obydlím jsou deštné pralesy, savany a oblasti s hustými keři a trávou. Jsou aktivní během dne, kdy loví svou kořist, kterou tvoří především malí savci, ptáci, hmyz a další drobní obratlovci. Jejich lov je založen na číhání a rychlém útoku. Přestože nejsou jedovaté, mají ostré zuby, kterými dokážou efektivně zasáhnout a usmrtit kořist.

Rozmnožování užovky madagaskarské je také zajímavé. Patří mezi vejcorodé hady, samice klade 4 až 15 vajec do hnízda vyhloubeného v písku nebo zemi. Mláďata se líhnou po 60 až 90 dnech a jsou již od narození samostatná a schopná lovit.

Užovka madagaskarská je fascinující druhem hada, který je oblíbeným předmětem výzkumu vědců i chovatelů hadů díky svým jedinečným vlastnostem a způsobu života.

V kterých českých ZOO je k vidění