AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka nádherná
  • Latinský název
  • Elaphe helena

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Rod:užovka
Druh:užovka nádherná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 90 do 120 cm

Facebook

Užovka nádherná

Užovka nádherná
(Elaphe helena)

Popis zvířete

Užovka nádherná, vědecky známá jako Elaphe helena, je malý až středně velký druh hada, který je považován za jeden z nejhezčích a nejzajímavějších druhů užovek. Typicky dorůstají do délky mezi 0,9 a 1,2 metru, přičemž samice jsou obecně větší než samci.

Užovka nádherná je charakterizována svým tenkým tělem, které je pokryto hladkými šupinami s jasnými a kontrastními barevnými vzory. Barevné odstíny a vzory se mohou lišit, ale běžně je možné vidět kombinaci černé, bílé, hnědé, žluté a oranžové. Její hlava je malá a zaoblená, s velkými, špičatými očima, které mají vertikální zornice.

Přestože je její pohled fascinující, je důležité si uvědomit, že Užovka nádherná je nejedovatá a představuje minimální hrozbu pro člověka. Její hlavní obrannou taktikou je utíkat při nejmenším náznaku hrozby.

Tento druh hada lze najít v různých typech prostředí, včetně lesů, křovin, pastvin a dokonce i blízko lidských obydlí. Jsou nočními tvory, kteří tráví většinu dne ukryti v úkrytu. Jejich strava se skládá především z menších savců, jako jsou myši a krysy, ale také z ptáků a jejich vajec.

Užovka nádherná je oviparózní, což znamená, že klade vejce. Samice obvykle klade 6–12 vajec najednou a inkubační doba trvá přibližně dva měsíce.

Navzdory svému názvu a kráse je Užovka nádherná stále poměrně neznámá a nedoceněná. Mnoho populace tohoto druhu hada je ohroženo ztrátou přirozeného prostředí a obchodem s divokými zvířaty. Bez patřičné ochrany a zachování těchto hadů by mohla jejich populace dále klesat. Kromě toho je tato užovka také oblíbeným domácím mazlíčkem pro milovníky hadů díky své kráse a klidné povaze.