AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka podplamatá
  • Latinský název
  • Natrix tessellata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Rod:užovka
Druh:užovka podplamatá

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 8 do 100 cm

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Užovka podplamatá

Užovka podplamatá
(Natrix tessellata)

Popis zvířete

Užovka podplamatá, vědecký název Natrix tessellata, je druh hada náležící do rodiny užovkovitých. Toto pozoruhodné zvíře je uváděno jako jeden z nejkrásnějších a největších vodních hadů v Evropě, ačkoli je také schopné žít na souši. Její domovem jsou především vodní ekosystémy, jako jsou řeky, jezera a rybníky.

Užovku podplamatou lze snadno rozeznat podle jejích charakteristických tělesných rysů. Dospělý jedinec může dosahovat délky až 125 cm, přičemž samice jsou obecně větší než samci. Tělo má štíhlé, ale svalnaté, pokryté hladkými šupinami, které jsou obvykle zelenkavě, šedě nebo hnědě zbarvené s tmavými skvrnami nebo pruhy.

Hlava užovky podplamaté je poměrně malá a má trojúhelníkový tvar. Oči jsou velké s kulatou zornicí a žlutou nebo zelenkavou duhovkou. Hady tohoto druhu mají také velmi charakteristické červené nebo oranžové skvrny na břiše, které vypadají jako dlaždice, odtud pochází jejich název "tessellata", což v latině znamená "dlaždice".

Co se týče jejího chování, užovka podplamatá je známa jako plachý a klidný druh. Většinu času tráví ve vodě, kde je také aktivní lovec. Její strava se skládá převážně z ryb a obojživelníků. Ačkoliv je schopna uštknout, pokud je vyrušena nebo se cítí ohrožena, její uštknutí je neškodné pro lidi, protože je nejedovatá.

Rozmnožování užovky podplamaté probíhá většinou na jaře. Samice klade až 30 vajec, která jsou obvykle ukryta v měkkém půdním materiálu nebo pod kameny a větvemi. Mláďata se líhnou po zhruba dvou až třech měsících.

Ohrožení užovky podplamaté je v současnosti předmětem diskuse. I když není považována za kriticky ohrožený druh, její populace v některých oblastech klesá v důsledku ztráty přirozeného prostředí a znečištění vody. Toto zvíře je v některých zemích chráněno zákonem a je třeba je respektovat a chránit.