AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Varan
  • Latinský název
  • Varanus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:varanovití
Rod:varan
Druh:varan

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 23 do 310 cm

Facebook

Varan

Varan
(Varanus)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Varan Popis zvířete

Varan (Varanus) je jediný rodem monotypické čeledi varanovití (Varanidae), jež zahrnuje cca 70 druhů ještěrů se štíhlým tělem, dlouhýma silnýma nohama a velmi dlouhým ocasem, mezi něž patří největší v současnosti žijící ještěři - varan komodský, varan páskovaný a varan velký. Od jiných ještěrů se odlišuje stavbou jazyka, který se skládá ze dvou částí - masité silné pochvy jako základny a z ní se vysunující dlouhé tenké části, na konci hluboce rozeklané.

Popis

Tělo robustní, mohutné a těžké. Hlava malá, dopředu se zužující, krk dlouhý, ohebný, ocas dlouhý, z boku zploštělý, nelámavý. Silné končetiny jsou zakončeny pěti prsty s dlouhými zakřivenými drápy. Tělo je pokryté silnou kůží s řadami drobných výrůstků. Oči jsou chráněny pohyblivými víčky, zuby jsou dlouhé, zahnuté.

Rozměry

od 23 cm délky u druhu Varanus brevicauda do 310 cm u druhu Varanus komodoensis

Biotop

Různá ekologická prostředí. Některé druhy žijí výlučně na stromech, jiné jsou pozemní, další pozemně-vodní.

Potrava


Všechny druhy jsou dravci nebo mrchožrouti, Varanus olivaceus pojídá ovoce. Menší druhy se živí především hmyzem, větší obratlovci včetně savců.

Chování

Jde o denní živočichy, velmi pohyblivé, při běhu nesou ocas nad povrchem terénu. Pozemně-vodní druhy dokonale plavou a potápějí se. Mezi ostatními plazy vynikají inteligencí - v zajetí dokáží odlišit svého ošetřovatele od ostatních lidí, reagují na jednoduché povely.

Rozmnožování

vejcorodí