AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Varan Gouldův
  • Latinský název
  • Varanus gouldi horni

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:varanovití
Rod:varan
Druh:varan gouldův

Váhy a míry

  • Délka:
  • do 140 cm

Facebook

Varan Gouldův

Varan Gouldův
(Varanus gouldi horni)

Popis zvířete

Varan Gouldův (Varanus gouldi horni) je poddruh varana obecného, který je charakteristický svými jedinečnými vlastnostmi a životním stylem. Tento druh měří obvykle 140 až 160 centimetrů, s ocasem tvořícím téměř dvě třetiny celkové délky. Má silné, robustní tělo, skryté pod šupinami, a velkou, trojúhelníkovou hlavu s ostrými zuby a dlouhým jazykem.

Varan Gouldův má tělo pokryté drobnými, lesklými šupinami, které jsou obvykle zelenošedé nebo hnědé barvy, ale mohou se také objevovat ve žluté nebo smetanové barvě, v závislosti na konkrétní lokalitě. Jeho tělo je poseto skvrnami nebo pruhy různých barev, což mu poskytuje skvělou kamufláž v jeho přirozeném prostředí.

Tento druh varana je přizpůsoben životu na zemi, ale je také velmi obratný v lezení po stromech. Varan Gouldův je všežravec, který se živí širokou škálou potravy, včetně hmyzu, malých savců, ptáků, plazů a také vejci.

Varan Gouldův je známý svou inteligencí a vynikajícími smysly. Má oči citlivé na pohyb a ostrý zrak, který mu umožňuje vyhledávat potravu i na velkou vzdálenost. Jeho sluch je také velmi citlivý, což mu umožňuje zachytit i ten nejjemnější šum.

Přes svou velikost a dravost, varan Gouldův je obecně plachý a úzkostlivý, pokud se cítí ohrožen, raději uprchne než aby zaútočil. Nicméně, pokud je provokován nebo nemůže uniknout, dokáže se bránit svými ostrými drápy a silným ocasem.

V přírodě, varan Gouldův preferuje suché a polopouštní oblasti, včetně trávníků, lesů a křovin. Tento druh je považován za poměrně odolný a přizpůsobivý, schopný přežít v různých podmínkách a klimatu.

V kterých českých ZOO je k vidění