AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Varan modroocasý
  • Latinský název
  • Varanus doreanus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:varanovití
Rod:varan
Druh:varan modroocasý

Facebook

Varan modroocasý

Varan modroocasý
(Varanus doreanus)

Popis zvířete

Varan modroocasý (Varanus doreanus) je impozantní druh ještěra, který náleží do rodiny varanů. Tento exotický plaz je jedinečný svým zářivým, modrým ocasem, který tvoří až dvě třetiny délky celého těla. Varan modroocasý je velký a robustní druh, který může dorůstat až 1,5 metru na délku, s tělem pokrytým šupinami v barvách od olivově zelené až po černou.

Varan modroocasý je typický svým štíhlým tělem a dlouhými končetinami. Hlava je široká a plochá s velkými, špičatými zuby. Oči jsou malé, ale velmi ostré, se schopností vidět ve špatných světelných podmínkách. Jeho modrý ocas je silný a svalnatý, používaný jako obranný mechanismus proti dravcům. Ocas může být také použit k udržení rovnováhy při lezení po stromech.

Tento druh varana se vyskytuje především v tropických deštných pralesích na Nové Guineji a přilehlých ostrovech, kde preferuje vlhké a teplé prostředí. Je to všežravec, který se živí převážně hmyzem, malými savci, ptáky a jejich vejci, ale také ovoce a bobule.

Varan modroocasý je známý svou schopností plavat a hrabat. Díky silným končetinám s ostrými drápy je schopen rychle se pohybovat po zemi, ale také šplhat po stromech a účinně plavat. Ačkoli je to samotářské zvíře, během období páření se může shromažďovat ve skupinách.

Varan modroocasý je aktivní během dne, s největší aktivitou v ranních a odpoledních hodinách. Jako mnoho jiných druhů ještěrů, i varan modroocasý je vejcorodý, s samičkami, které kladou vejce do děr vyhrabaných v zemi.

I když nejsou považovány za ohrožené druhy, populace varanů modroocasých čelí hrozbě ztráty přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a urbanizace. Navíc jsou občas lověni pro svou kůži a maso.

Varan modroocasý je fascinující zvíře s jedinečnými vlastnostmi a adaptacemi, které mu umožňují přežít v náročném prostředí tropického pralesa. Jeho odolnost, krása a jedinečný vzhled dělají z něj skutečně pozoruhodný druh.

V kterých českých ZOO je k vidění