AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Varan ostnoocasý
  • Latinský název
  • Varanus acanthurus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:varanovití
Rod:varan
Druh:varan ostnoocasý

Váhy a míry

  • Délka:
  • 70 cm

Facebook

Varan ostnoocasý

Varan ostnoocasý
(Varanus acanthurus)

Popis zvířete

Varan ostnoocasý (Varanus acanthurus) je úchvatné stvoření patřící do rodiny varanovitých. Je to poměrně malý druh varana, který dorůstá délky až 70 centimetrů. Je nejznámější pro svůj jedinečný ocas, který je pokrytý ostrými ostny a který používá jako obranný mechanismus proti predátorům. Tento detail těla mu také vysloužil svůj jedinečný název.

Jeho tělo je pokryto šupinami, které jsou obvykle hnědé až tmavě hnědé barvy s červenými a oranžovými skvrnami. Jeho hlava je dlouhá a špičatá s velkými, výraznými očima. Varan ostnoocasý má také velmi ostré drápy, které používá k hledání potravy a obraně.

Toto zvíře je považováno za velmi aktivní a rychlé. Je schopný rychle se pohybovat a šplhat po stromech a skalách. Varan ostnoocasý je také známý svou schopností vykopávat nory, kde se ukrývá před predátory a horkým počasím.

Varan ostnoocasý je masožravec, který se živí převážně hmyzem, malými savci, ptáky a jejich vejci. Má rychlý metabolizmus, což znamená, že musí jíst často, aby udržel svou energii.

Co se týče reprodukce, varan ostnoocasý je vejcorodý. Samice klade až 20 vajec, která inkubuje v teplé půdě nebo písku. Mláďata se líhnou po zhruba třech měsících a jsou velmi aktivní a samostatná od narození.

Varan ostnoocasý je původem z Austrálie a je běžně viděn v suchých oblastech, jako jsou pouště a polopouště. Toto zvíře je přizpůsobivé a dokáže přežít v různých druzích prostředí, pokud jsou dostupné potrava a úkryt.

Bohužel, varan ostnoocasý je často obětí obchodu s domácími zvířaty a jeho populace v přírodě se snižuje. Přesto je fascinujícím zvířetem, které ukazuje neuvěřitelnou schopnost přežití a adaptace.

V kterých českých ZOO je k vidění