AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Varan papuánský
  • Latinský název
  • Varanus salvadorii

Známé také jako

  • varan novoguinejský
  • varan Salvadoriův

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:varanovití
Rod:varan
Druh:varan papuánský

Váhy a míry

  • Délka:
  • 240 cm

Facebook

Varan papuánský

Varan papuánský
(Varanus salvadorii)

Popis zvířete

Varan papuánský, vědeckým názvem Varanus salvadorii, je vzácné a fascinující druh ještěra, který patří mezi největší suchozemské ještěry na světě. Toto impozantní zvíře, známé také jako varan krokodýlí, se vyskytuje hlavně v těžko přístupných deštných pralesích Papua Nové Guiney a na přilehlých ostrovech.

Varan papuánský je znám svou délkou, která může dosáhnout až 240 centimetrů, přičemž více než dvě třetiny délky těla tvoří dlouhý a silný ocas. Toto zvíře má robustní tělo s dlouhými, silnými končetinami a velkými drápy. Jeho kůže je převážně tmavě hnědá až černá s mnoha malými žlutými skvrnami.

Hlava varana papuánského je malá a štíhlá, s výrazným zobákem a velkými, ostrými zuby. Oči jsou malé, s vertikálními zornicemi, což je přizpůsobení k nočnímu životu. Tento druh je znám svým dlouhým a vidličkovitým jazykem, který používá k detekci pachů a vůní ve svém okolí.

Varan papuánský je aktivní predátor, který se živí převážně malými savci, ptáky, hmyzem a jinými ještěry. Díky svým silným končetinám a ostrým drápům je schopen rychle šplhat na stromy, kde často loví svou kořist.

Tento druh je znám svým unikátním způsobem pohybu, kdy se při rychlém běhu dokáže postavit na zadní končetiny a ocas, což mu umožňuje rychleji se pohybovat. Kromě toho je také schopný plavat a dokonce se ponořit na dlouhou dobu, což mu dává výhodu při hledání potravy ve vodě.

Přestože je varan papuánský fascinující a majestátní tvor, je to také jeden z nejohroženějších druhů ještěrů na světě. Jeho populace je omezena na malé a izolované oblasti a je ohrožena především ztrátou přirozeného prostředí a lovem pro maso a kůži. Proto je důležité pokračovat v úsilí o ochranu tohoto jedinečného a vzácného druhu.

V kterých českých ZOO je k vidění