AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Včela květná
  • Latinský název
  • Apis florea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:blanokřídlí
Podřád:štíhlopasí
Čeleď:včelovití
Rod:včela
Druh:včela květná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 9 do 10 mm

Facebook

Včela květná

Včela květná
(Apis florea)

Popis zvířete

Včela květná (Apis florea), patří do skupiny druhů malých včel (Micrapis). Nemá velký hospodářský význam. V některých asijských zemích je však sbírán její med loveckým způsobem, což znamená, že včelstvo je při odebírání medu zničeno.

Biologie

Rozšíření

Včela květná se vyskytuje po obou březích Rudého moře a dále na východ přes Pákistán, indický subkontinent a Indočínu. Na východě je areál výskytu totožný s územím Velkých Sund.

Popis

Dělnice včely květné je drobná jen 9-10 mm dlouhá. Matka a trubec jsou nápadně větší. Tyto včely si stavějí jediný plást o ploše 2-12 dm2 nejčastěji zavěšený na větvi stromu.

Vlastnosti

Včelstvo nehnízdí v dutinách, poněvadž ke komunikaci o zdrojích snůšky potřebuje vidět oblohu. Za nepříznivého počasí vytvoří dělnice ze svých těl souvislý plášť, kterým chrání plást s plodem a zásobami. Jedná se o včelu migrující v závislosti na ročním období. V teplejším období staví plást na stinných místech orientován severojižně. V chladném období roku se stěhuje na místa osluněná a plást orientuje východozápadním směrem. Přitom se migrace může odbývat v malém okruhu od 5 do 400m. Akční rádius dělnic při sběru nektaru a pylu je asi 500m.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii