AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Veleštír Cimrmanův
  • Latinský název
  • Heterometrus cimrmani

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:pavoukovci
Řád:štíři
Čeleď:veleštírovití
Rod:veleštír
Druh:veleštír cimrmanův

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 90 do 115 mm

Facebook

Veleštír Cimrmanův

Veleštír Cimrmanův
(Heterometrus cimrmani)

Popis zvířete

Veleštír Cimrmanův (Heterometrus cimrmani Kovařík, 2004) je štír černé barvy, s hladkými klepety a délkou mezi 90–115 mm. Jedinci tohoto druhu byli původně považováni za veleštíra trnitého (Heterometrus spinifer). Veleštír Cimrmanův má ale delší články klepet u samců, což u veleštíra trnitého chybí. Veleštír Cimrmanův je rozšířen v Thajsku a Vietnamu, kde obývá pralesy. Tento štír je pojmenován po fiktivní postavě Járovi Cimrmanovi.

Chov

Lze jej snadno chovat a to i ve skupinách. Hodí se do velkých výstavních terárií. Terárium by mělo mít jako podklad lignocel (kokosovou drť) o výšce min. 5 cm, jelikož tito štíři rádi hrabou. Pro skupinu 2, 6 (samec, samice) je třeba terárium 100 × 30 × 50 cm (délka, výška, šířka). Obecně platí že štír potřebuje terárium 3× delší než je sám a 2× tak široké. Přestože byl vědecky popsán až roku 2004 je v Česku již chován. Nejčastěji jako Heterometrus spinifer. Štír se rychle množí. Má až 27 velkých mláďat.

Jedovatost a povaha

Jedná se o klidného štíra, který se nesnaží bodnout, ale naopak štípnout klepety. Jeho jed není nebezpečný a bodnutí není bolestivé. Některé jiné druhy rodu Heterometrus však mohou být nevypočitatelné a více agresivní. Jedná se především o některé menší druhy rodu.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii