AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Vlk iberský
  • Latinský název
  • Canis lupus signatus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:psovití
Rod:vlk
Druh:vlk obecný
Poddruh:vlk iberský

Facebook

Vlk iberský

Vlk iberský
(Canis lupus signatus)

Popis zvířete

Vlk iberský (Canis lupus signatus) je poddruh šedého vlka, který je endemický pro poloostrov Iberia na jihu Evropy. Toto záhadné a majestátní zvíře je známé svou jedinečnou, odlišnou srstí, která je směsí šedé, černé a hnědé barvy s bílými znaky kolem tlamy a na hrudi. Původ jména "signatus" je latinský a znamená "označený", což odkazuje na tyto charakteristické bílé znaky.

Vlk iberský je středně velký, obvykle měří mezi 1,2 a 1,8 metru od čenichu k ocasu a váží mezi 20 a 45 kg. Samci jsou obecně větší než samice. Mají silné, robustní tělo s dlouhými končetinami a velkými, kulatými tlapami, které jsou ideální pro chůzi a běh na různých terénech.

Vlci iberské jsou velmi adaptivní a mohou žít v různých prostředích, včetně hor, lesů, polí a dokonce i některých suburbanizovaných oblastí. Jsou teritoriální zvířata, která žijí a loví ve velkých, dobře organizovaných smečkách, které v průměru sestávají z 3-7 jedinců, ale mohou zahrnovat až 20 vlků.

Vlci iberské jsou masožravci a loví v noci. Jejich potrava se skládá hlavně z velkých kopytníků, například jelenů a divokých prasat, ale také mohou lovit menší zvířata, včetně zajíců, ptáků a dokonce i hmyzu a ovoce.

Vlci iberské jsou středem pozornosti mnoha ochranných programů, protože jejich populace byly v minulosti téměř vyhubeny kvůli intenzivnímu lovu a ztrátě přirozeného prostředí. V současnosti jsou vlci iberské chráněni zákonem a jejich populace se pomalu zotavují, přesto zůstávají ohroženi. Na Iberském poloostrově je odhadováno, že žije méně než 3000 vlků iberských.