AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Vosík francouzský
  • Latinský název
  • Polistes gallicus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:blanokřídlí
Podřád:žahadlovití
Čeleď:sršňovití
Rod:vosík
Druh:vosík francouzský

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 10 do 16 mm

Facebook

Vosík francouzský

Vosík francouzský
(Polistes gallicus)

Popis zvířete

Vosík francouzský (Polistes gallicus) je druh vosy patřící do čeledi vosíkovitých (Vespidae). Jedná se o středně velkého zástupce svého druhu, který dorůstá délky 10 až 15 milimetrů. Tělo má vosík francouzský zbarvené převážně v odstínech černé a žluté, typické pro většinu vos, s výrazným žlutým pruhováním na zadečku.

Má silné, dlouhé a štíhlé tělo s výraznou hlavou, na které se nachází pár velkých, tmavých a výrazných očí. Má také dlouhé a štíhlé nohy, které jsou užitečné při hledání potravy a při hnízdění.

Vosík francouzský je rozšířený především v jižní Evropě, ale jeho areál výskytu sahá až po severní Afriku a západní Asii. Jedná se o denního živočicha, který je nejaktivnější v teplejších měsících roku.

Způsob života tohoto druhu vosy je sociální. Vytváří malé kolonie, které se skládají z jedné dominantní samice, několika dalších samic a řady samců. Dominantní samice, nazývaná královna, je jediná, která klade vajíčka. Ostatní samice v kolonii se starají o larvy a o hnízdo.

Hnízdo vosíka francouzského je malé a obvykle se nachází na chráněných místech, jako jsou stromy, keře nebo budovy. Je tvořeno z papíru, který vosa vytváří žvýkáním dřeva a rostlin.

Vosík francouzský se živí především malými hmyzími larvami, ale také nezřídka konzumuje nektar z květin. Díky svému způsobu stravování hraje důležitou roli v ekosystému jako predátor škůdců a opylovač.

Přestože vosík francouzský není agresivní druh, je schopen se bránit silným bodnutím, pokud se cítí ohrožen. Bodnutí může být bolestivé, ale obvykle není nebezpečné, pokud nejste alergický na včelí jed.

Celkově je vosík francouzský fascinujícím a důležitým členem hmyzího světa, který přispívá k udržení rovnováhy v přírodě.