AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Vrčivka trpasličí
  • Latinský název
  • Trichopsis pumila

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Rod:vrčivka
Druh:vrčivka trpasličí

Facebook

Vrčivka trpasličí

Vrčivka trpasličí
(Trichopsis pumila)

Popis zvířete

Vrčivka trpasličí, vědecky známá jako Trichopsis pumila, je atraktivní a fascinující sladkovodní ryba, která patří do čeledi guramovitých. Pochází z tichomořského regionu, konkrétně z Vietnamu, Thajska a Kambodži, kde se vyskytuje v mělkých, klidných vodách s hustou vegetací.

Tato malá ryba měří v dospělosti obvykle okolo 4 cm, její tělo je protáhlé a pokryté krásnými, zářivými barvami. Barva těla se pohybuje od hnědé po zlatou, s tmavými skvrnami nebo pruhy na bocích. Ploutve jsou obvykle modré, zelené nebo fialové s nádechem červené. Oko je zlaté s tmavým pruhem uprostřed.

Jedna z nejzajímavějších vlastností vrčivky trpasličí je schopnost vydávat zvuky připomínající vrčení, odtud také její název. Tento zvuk vytváří třením speciálních svalů kolem ploutve. Toto vrčení je často slyšet během námluv nebo v době, kdy se cítí ohrožena.

Vrčivky trpasličí jsou oblíbené mezi akvaristy pro svůj vzhled a osobnost. Jsou to mírumilovné a klidné ryby, které se nejlépe cítí ve skupinách. Vyznačují se i poměrně snadnou péčí, která spočívá v udržování teplé vody a dostatečného množství rostlin. Stravují se především drobnými korýši, hmyzem a dalším měkkýšem.

Vrčivka trpasličí je také známá svým jedinečným způsobem rozmnožování. Samice kladou jikry na spodní stranu listů vodních rostlin a samec je následně oplozuje. Po několika dnech se z jiker líhnou larvy, které samec pečlivě střeží, dokud nedospějí do stadia dospělé ryby.

Svou nádhernou barvou, jedinečnými vlastnostmi a snadnou péčí je vrčivka trpasličí ideálním zvířetem pro každého, kdo chce přidat do svého akvária trochu jiskry a osobitosti.