AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Zavíječ voskový
  • Latinský název
  • Galleria mellonella

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:zavíječovití
Rod:zavíječ
Druh:zavíječ voskový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 8 do 16 mm

Facebook

Zavíječ voskový

Zavíječ voskový
(Galleria mellonella)

Popis zvířete

Zavíječ voskový (Galleria mellonella) je druh motýla, který patří do čeledi zavíječovitých (Pyralidae). Tento druh je známý především díky svým larvám, které jsou považovány za škůdce včelařských úlů, protože se živí včelím voskem a larvami včel. Larvy zavíječe voskového jsou známé také pod názvem voskomořky.

Dospělý zavíječ voskový měří přibližně 15-25 milimetrů na délku a má rozpětí křídel mezi 20 a 30 milimetry. Jeho křídla jsou spíše nudné, zbarvené v hnědých a šedých odstínech.

Larvy jsou naopak velmi výrazné se svým žlutým až krémovým tělem a hnědou hlavou. Dorůstají délky až 28 milimetrů. Tento stádium trvá zhruba 6 týdnů, během kterého se larvy živí voskem, pylom, medem a larvami včel.

Zavíječ voskový je rozšířený téměř po celém světě, včetně Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky. I přes svou škodlivost, zavíječ voskový hraje důležitou roli v ekosystému, a to jak jako potrava pro jiné druhy, tak jako rozkladač organických látek.

Vědci také zkoumají možnosti využití zavíječe voskového pro likvidaci plastů. Larvy tohoto druhu jsou schopny rozkládat polyethylen, což je typ plastu běžně používaný v mnoha výrobcích, včetně tašek na nákup, obalů a lahví.

Zavíječ voskový má jednu generaci ročně s obdobím klidu v zimě. Vaječka jsou kladena v počtu až 600 kusů přímo do úlu. Z vajíček se líhnou larvy, které se živí voskem a včelími larvami. Po několika týdnech se zakuklí a vznikají z nich dospělí jedinci, kteří jsou schopni rozmnožování.

Přestože zavíječ voskový představuje pro včelaře velký problém, je to fascinující druh, který nám stále přináší nové poznatky a možnosti jeho využití v různých oblastech.