AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Zavíječ zahradní
  • Latinský název
  • Eurrhypara hortulata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:zavíječovití
Rod:zavíječ
Druh:zavíječ zahradní

Facebook

Zavíječ zahradní

Zavíječ zahradní
(Eurrhypara hortulata)

Popis zvířete

Zavíječ zahradní (Eurrhypara hortulata) je fascinující druh motýla z čeledi zavíječovitých (Crambidae) a rodu Eurrhypara. Tento motýl je rozšířen po celé Evropě a v některých částech Asie, kde se vyskytuje v různých typech prostředí, včetně zahrad, parků a luk.

Zavíječ zahradní je malý motýl s křídly pokrytými vzorem v barvách šedé, bílé a hnědé, který mu dodává kamufláž, když je v klidu na kůře stromů nebo na listech rostlin. Rozpětí jeho křídel může dosáhnout 24 až 28 mm. Tykadla jsou u samců hřebenitá, u samic nitkovitá. Spodní strana křídel má žlutý nádech, který se stává výraznější v období rozmnožování.

Co se týče potravy, housenky zavíječe zahradního jsou polyfágní, což znamená, že se živí mnoha druhy rostlin. Mezi jejich oblíbené patří kopřiva dvoudomá, pcháč, jitrocel nebo pampeliška. Housenky se vyvíjejí v zavinutých listech, kde jsou schopny se skrýt před predátory. Dospělí motýli se naopak živí nektarem z květů.

Zavíječ zahradní je známý svým nočním životem. Během dne se skrývá a je aktivní až za soumraku. Jeho životní cyklus se skládá z několika fází, včetně vajíčka, housenky, kukly a dospělého motýla. Samičky kladou vajíčka na listy hostitelských rostlin. Z vajíček se líhnou malé zelené housenky, které se po několika týdnech zakuklí. Z kukly se po několika týdnech líhne dospělý motýl. Celý tento cyklus může trvat od jara do konce léta.