AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Žebrovník Waltlův
  • Latinský název
  • Pleurodeles waltl

Taxonomie

Říše:živočichové
Třída:obojživelníci
Řád:mloci
Čeleď:mlokovití
Rod:žebrovník
Druh:žebrovník waltlův

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Žebrovník Waltlův

Žebrovník Waltlův
(Pleurodeles waltl)

Popis zvířete

Žebrovník Waltlův (Pleurodeles waltl) je mlok dorůstající 15-30 centimetrů.

Rozšíření

Žebrovník Waltlův (Pleurodeles waltl) se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově a v Maroku.

Chování

Tento druh žebrovníka vyhledává stojaté vody s teplotou od 15 do 24 °C. Aktivní je během celého dne, živí se nitěnkami, larvami komárů, žížalami. Přes zimu žebrovník zhruba 1-2 měsíce zimuje.

Rozmnožování

Samička na jaře naklade 150-800 vajíček na rostliny nebo kameny. Larvy se živí napřed nálevníky a pak perloočkami. Proměna skončí za 3-5 měsíců. Při chovu v zajetí je třeba pak mladé jedince třídit podle velikosti.

Chov

Při chovu se doporučuje chov dvou jedinců v akváriu o rozměrech 70 × 50 × 40 s teplotou vody asi 15-24 °C. Hloubka by neměla přesahovat 25 centimetrů. Dno by mělo být pokryto štěrkem a ideálně osázeno vodními rostlinami. Žádoucí je vytvořit na hladině několik ostrůvků z kamenů nebo kořenů. Žebrovník se snáší s jedinci stejné velikosti.Krmení by mělo býti podáváno 1týdně kostka komářích larv.Žebrovník žere i žížaly a jiní drobní hmyz.

Zazimování se provádí před rozmnožováním v krabici s vlhkou rašelinou nebo vodou o teplotě 5-10 °C. Zimování se musí začít snižováním potravy.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění