AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Želva kaspická
  • Latinský název
  • Mauremys caspica

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:želvy
Čeleď:batagurovití
Rod:želva
Druh:želva kaspická

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 20 do 24 cm

Facebook

Želva kaspická

Želva kaspická
(Mauremys caspica)

Popis zvířete

Želva kaspická (latinsky Mauremys caspica) je druhem rodu Mauremys a patří mezi sladkovodní želvy. Známé jsou také její poddruhy, a to východní, západní a balkánský poddruh.

Popis

Karapax má šedo-olivovou barvu, plastron (spodní část krunýře) má barvu žlutou s černými skvrnami. Na hlavě má podélné proužky, které pokračují i na krk a končetiny. Má čelisti bez zubů, místo nich má ke stisknutí potravy pevné desky z rohoviny. Dobře šplhá po skalách i kamenech. Je velká asi 20 až 24 cm (karapax). Ráda se sluní, je při slunění ale velmi opatrná, na sebemenší vyrušení reaguje rychlím útěkem do vody. Zimu přečkává na dně v bahně. Má neagresivní charakter, tudíž ji lze chovat v zajetím i s dalšími želvami.

Potrava

Patří mezi dravce. Živí se převážně masitou stravou, vetšinou rybami, vodním hmyzem, vodními plži, obojživelníky, měkkýši a červy. Přijímá i rostlinnou potravu, vodní rostliny, byliny a řasy. Ve stravě hlavně musí být dostatek vitaminů a minerálních látek, zvláště mláďata potřebují dostatek všech esenciálních látek.

Reprodukce

Samice klade 9-12 vajec, mláďata se líhnou asi po 60 dnech.

Výskyt

Obývá jihovýchod Evropy, a teplé oblasti Asie. Vyskytuje se ve státech Turecko, Irán, Irák, Chorvatsko, Bulharsko, Kypr, a Izrael. Přirozeným prostředím jsou pro ni potoky, řeky, rybníky a jezera, nejlépe s hustým rostlinným porostem bohatým na vodní hmyz a ryby. Nemá ráda rychle tekoucí vody a na souš vylézá jen kvůli snůšce vajec nebo slunění.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění