AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Želva zelenavá
  • Latinský název
  • Testudo hermanni

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:želvy
Podřád:skrytohrdlí
Čeleď:želvovití
Rod:želva
Druh:želva zelenavá

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Želva zelenavá

Želva zelenavá
(Testudo hermanni)

Popis zvířete

Želva zelenavá, vědecky známá jako Testudo hermanni, je jeden z nejznámějších druhů želv, který je běžně chován jako domácí mazlíček. Její domovinou jsou zejména oblasti jižní Evropy, například Balkán, Itálie, Francie, Španělsko, ale vyskytuje se také v Severní Africe a západní Asii. Její populace je především ve volné přírodě bohužel kriticky ohrožena, a to především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování.

Jedná se o poměrně malou želvu, která dorůstá do velikosti mezi 15 a 18 centimetrů, ačkoli některé jedince mohou dorůstat až do 28 centimetrů. Její krunýř je zelenavě hnědý s nádechem do žluta a černé skvrny, které jsou u každého jedince unikátní, podobně jako u lidských otisků prstů. Hlava, končetiny a ocas jsou pokryty šupinami a mají zemitou barvu.

Želva zelenavá je přes den aktivní, přičemž nejvíce aktivní je ráno a večer. Ve dne si ráda odpočívá ve stínu nebo se koupe ve vodě. Je to příležitostný býložravec, který se živí především rostlinou stravou. Její jídelníček tvoří listy, květiny, ovoce, ale také hmyz a malí bezobratlí.

V divočině žije převážně solitérně, ačkoli v období páření se může shromažďovat ve skupinách. Samice klade vajíčka do vyhrabaných jam, kde zůstávají po dobu inkubace, která trvá zhruba 90 dní. Želva zelenavá se dožívá v průměru 30 až 50 let, ale některé jedince se dožívají i více než 100 let.

Je důležité zdůraznit, že i když jsou želvy zelenavé oblíbenými domácími mazlíčky, jejich chov vyžaduje značné množství péče a znalostí o jejich potřebách. Je také nezbytné zajistit jim dostatek prostoru pro pohyb a sluneční světlo pro syntézu vitamínu D. Současně je třeba respektovat, že se jedná o ohrožený druh a chov by měl probíhat v souladu s mezinárodními dohodami o ochraně přírody.

V kterých českých ZOO je k vidění