AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ženetka savanová
  • Latinský název
  • Genetta thierryi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:cibetkovití
Druh:ženetka savanová

Facebook

Ženetka savanová

Ženetka savanová
(Genetta thierryi)

Popis zvířete

Ženetka savanová, známá také pod vědeckým názvem Genetta thierryi, je fascinující zástupce čeledi promykovitých, který je domovem v podrobně specifických oblastech Afriky. Tato malá šelma je určitě přizpůsobivá a schopná žít v různých typech prostředí, včetně lesů a savan.

Tato ženetka je středně velká, dosahuje délky těla 40-60 cm a váhy mezi 1,5-3 kg. Její srst je krátká, hladká a má charakteristické skvrny, které jsou buď černé nebo tmavě hnědé na světlejším podkladu, což jí dává značnou kamufláž, když se pohybuje po zemi nebo stromech.

Ženetka savanová má štíhlé tělo s dlouhým ocasem, který může dosahovat až dvakrát délky jejího těla. Její hlava je malá s velkými očima a dlouhými ušními boltci. Má ostré drápy, které používá k lezení po stromech a k lovům.

Ženetky savanové jsou noční zvířata, během dne se skrývají v dutinách stromů nebo v norách. Jsou to samotářské zvířata, které si vytyčí své teritorium a chrání ho před ostatními jedinci stejného druhu. Mají výborný zrak a sluch, které jim pomáhají v noci navigovat a lovit.

Co se týče stravy, ženetka savanová je všežravá, se sklonem k masité stravě. Loví malé savce, ptáky, hmyz, ale také konzumuje ovoce a bobule. Díky svým ostrým drápům a zubům je schopna ulovit i rychlé a obratné kořisti.

Ženetky savanové jsou známé svým jedinečným reprodukčním cyklem. Samice rodí jedno až tři mláďata po gestační době kolem 70 dní. Mláďata jsou po narození slepá a bezmocná, ale rychle rostou a začínají se samostatně pohybovat již po dvou měsících.

Je třeba podotknout, že ženetka savanová je v některých oblastech ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu kvůli kožešině. Přesto je její celkový stav populace považován za stabilní a není považována za druh ohrožený vyhynutím.

V kterých českých ZOO je k vidění