AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Zmije paví
  • Latinský název
  • Echis carinatus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:zmijovití
Rod:zmije
Druh:zmije paví

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 70 cm

Facebook

Zmije paví

Zmije paví
(Echis carinatus)

Popis zvířete

Zmije paví (Echis carinatus) je jedovatý had z čeledi Zmijovitých (Viperidae). Je to jeden z nejjedovatějších hadů ve svém areálu rozšíření a je odpovědná za většinu smrtelných uštknutí lidí v jižní Asii.

Synonyma

Pseudoboa carinata
Boa horatta
Scytale bizonatus
Echis ziczac
Vipera (Echis) superciliosa
Echis superciliosa
Echis carinata
Vipera carinata
Echis carinatus carinatus
Scytale bizonatus
Vipera echis
Vipera noratta
Echis carinata carinata

Areál rozšíření

Zmije paví se vyskytuje na území Asie; V Indickém subkontinentu: v Indii, Srí Lance v Bangladéži a Pákistánu. Také na Blízkém východě: v Ománu, ve východních Spojených arabských eminátech, v Iráku a jihozápadním Íránu. Ve Střední Asii: v Afghánistánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a v Tádžikistánu (bližší rozšíření poddruhů výše).

Tato zmije je na většině svého areálu rozšíření velmi hojná, což dokládá např. fakt, kdy bylo nalezeno přes 2000 jedinců během 5 dnů v oblasti Ratnagiri poblíž Bombeje.

Popis

Zmije paví se dorůstá velikosti 50-70 cm, ale může se stát, že přeroste 73 cm.

Zbarvení má každý poddruh jiné, respektive takové, jakou má barvu podklad v území kde žije. Ale základní barvou je nejčastěji hnědá až červená (spíše načervenalá), ale objevují se i různé odstíny těchto barev a přechodů, jako např. žlutavá až do zelena. Také chov a křížení jednotlivých poddruhů těchto zmijí způsobili proměnlivé a nezvyklé barvy. Kresba u zmije paví je typu pyramidium, neboli tzv. velké světlé.

Ekologie

Potrava
Obětmi jejich nočních lovů se stávají obvykle drobní živočichové jako scinkové, gekoni, žáby i větší bezobratlí živočichové, jako jsou stonožky nebo štíři.

Rozmnožování
Rozmnožování většinou probíhá ve vlhčím období roku (od dubna po červen). Zmije paví rodí v některých oblastech živá mláďata, jinde kladou vejce se zkrácenou dobou vývoje. Počet mláďat se pohybuje v průměru 5-8 a největší počet byl 13 mláďat.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii