Zpět na seznam

Amazónek běločelý

Pionus senilis

Foto: Amazónek běločelý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka 24 cm
Hmotnost 220 g
Popis zvířete
Amazónek běločelý, známý také jako Pionus senilis, je druh papouška, který se vyskytuje v zalesněných oblastech Střední Ameriky a severní Jižní Ameriky. Jde o středně velkého papouška, jehož délka těla dosahuje přibližně 26 cm a váha se pohybuje kolem 250 gramů.

Amazónek běločelý má převážně zelené peří se světlejším odstínem na spodní části těla. Jméno dostal podle bílého peří na čele a u očí. Typické je také červené zbarvení pod ocasním peřím. Křídla jsou kombinací červených a modrých odstínů. Jeho oči jsou hnědé s bílým obočím a velmi výrazným očním okruhem. Zobák je šedý a nohy jsou šedé až růžové. Neexistuje žádný sexuální dimorfismus, takže samci a samice vypadají velmi podobně.

Amazónek běločelý je známý svou relativně klidnou a mírnou povahou. Je to společenské zvíře, které preferuje život ve skupinách. Jeho hlas je méně hlasitý než u ostatních papoušků. Přesto je schopen napodobovat lidskou řeč, i když ne tak dobře jako některé jiné druhy papoušků.

Jeho přirozeným prostředím jsou vlhké tropické a subtropické lesy a křoviny. Strava amazónka běločelého se skládá především z ovoce, semen, ořechů a bobulí, ačkoli občas pojídá i hmyz.

Co se týče rozmnožování, samice klade obvykle 3 až 5 vajec, na kterých sedí po dobu asi 26 dnů. Mláďata pak zůstávají v hnízdě dalších 8 až 9 týdnů, než jsou schopna samostatného letu.

Amazónek běločelý je oblíbený jako domácí mazlíček díky své klidné povaze, krásnému zbarvení a schopnosti napodobovat lidskou řeč. Je také relativně snadno ochočitelný. Nicméně, vyžaduje hodně péče a sociálního kontaktu, aby byl šťastný a zdravý. Jeho očekávaná délka života v zajetí je až 40 let.
Nové fotografie zvířat