Zpět na seznam

Ara škraboškový

Cyanopsitta spixii

Foto: Ara škraboškový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka 56 cm
Hmotnost 360 g
Popis zvířete
Ara škraboškový (Cyanopsitta spixii), známý také jako ara modrý nebo Spixův ara, je jedním z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů papoušků na světě. Pochází z Brazílie a je nejmenším zástupcem rodu Ara.

Jedná se o malého až středně velkého papouška, který může dosáhnout délky 55 až 57 centimetrů. Převážná část jeho těla je modrá, s jasně modrým peřím pokrývajícím většinu těla, mimo zadní část hlavy, která je šedohnědá. Ocas je dlouhý a tenký s tmavě modrým peřím, zatímco křídla jsou široká s modrými a šedými pery. Zobák je černý a silný, zatímco nohy jsou šedé s tmavými drápy.

Ara škraboškový je známý svým sociálním chováním a inteligencí. Přirozeně žije v párech nebo malých skupinách. Je monogamní a při hnízdění oba rodiče pečují o mláďata. V divočině se živí různými semeny, ořechy, plody a květinami.

Jeho přirozené prostředí tvoří tropické deštné pralesy severovýchodní Brazílie. Ara škraboškový je však nyní považován za vyhynulého v divočině, s posledním divokým jedincem spatřeným v roce 2000. Hlavní příčinou jeho vyhynutí je ztráta přirozeného prostředí kvůli kácení pralesů a ilegální obchod s těmito papoušky jako domácími mazlíčky.

Přestože se jedná o vysoce ohrožený druh, probíhají snahy o jeho záchranu. V zoologických zahradách a chovatelských stanicích po celém světě probíhají programy chovu v zajetí a reintrodukce do volné přírody. Vzhledem k jeho vzácnosti je však ara škraboškový stále považován za jeden z nejohroženějších druhů papoušků na světě.
Nové fotografie zvířat