Zpět na seznam

Aratinga jendaj

Aratinga jandaya

Foto: Aratinga jendaj
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka 30 cm
Hmotnost od 125 do 140 g
Popis zvířete
Aratinga jendaj, zvaný také jendaj ara, je působivý a nápadný druh papouška, který se vyskytuje v Jižní Americe, především v Brazílii. Jeho vědecké jméno, Aratinga jandaya, pochází z jazyka Tupi-Guarani a znamená "malý papoušek".

Tento papoušek je velký zhruba 30 cm a váží asi 130 gramů. Jeho peří je bohatě zbarvené, s dominantními odstíny žluté, oranžové a červené na hlavě a krku, zatímco zbytek těla je pokrytý pestrobarevným odstínem zelené. Má také černý zobák a bílé kruhy kolem očí.

Aratinga jendaj je velmi společenské zvíře. Žije ve velkých skupinách, často v počtu více než dvaceti jedinců. Je to aktivní druh, který tráví většinu dne létáním, hledáním potravy a komunikací s ostatními papoušky.

V přírodě se jendaj ara živí různými druhy ovoce, květů, semen a hmyzu. Ve voliéře nebo jako domácí mazlíček preferuje vyváženou stravu s množstvím ovoce a zeleniny.

Pokud jde o rozmnožování, samice obvykle klade dvě až čtyři vejce, která jsou následně inkubována po dobu dvaceti čtyř dnů. Mladí papoušci poté zůstávají s rodiči po dobu několika měsíců, než jsou schopni se o sebe postarat.

Aratinga jendaj je známý svou inteligencí a hravostí. Často je chován jako domácí mazlíček a je oblíbený pro svou schopnost napodobovat zvuky a někdy dokonce i slova. Je také oblíbený u chovatelů papoušků pro svou přátelskou a zvídavou povahu.

I přes svou popularitu však tento druh čelí hrozbě ztráty přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a obchodování s divokými zvířaty. Proto je důležité zajistit, že jakékoli nákupy Aratinga jendaj pocházejí od důvěryhodných chovatelů, kteří se zavázali k ochraně a udržitelnému chovu tohoto nádherného druhu papouška.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat