Foto: Artoisský honič
Známé také jako
  • Artéský honič
  • Pikardský honič
  • Chien d´artois
  • Artois hound
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď psovití
Plemeno
Země původu Francie
Hmotnost samce od 28 do 30 kg
Hmotnost samice od 28 do 30 kg
Výška samce od 53 do 58 cm
Výška samice od 53 do 58 cm
Skupina FCI 6-honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce FCI 1.2-honiči střední velikosti
FCI standard
Biologická data
Délka života od 12 do 14 let
Popis zvířete
Artoisský honič je vzácné a cenné plemeno psa původem z Francie, konkrétně z oblasti Artois, odkud také pochází jeho jméno. Tito psi patří mezi středně velká plemena, obvykle dosahují výšky v kohoutku kolem 52 až 58 centimetrů a váhy mezi 28 až 30 kilogramy. Mají silné, robustní a svalnaté tělo s dobře vyvinutým hrudníkem.

Jejich srst je krátká, lesklá a velmi hustá, která je navíc vodoodpudivá. Zbarvení srsti bývá obvykle kombinací černé a bílé, nebo hnědé a bílé. Hlava artoisského honiče je široká a dobře tvarovaná, s výraznými, tmavými očima a dlouhými, zavěšenými ušima.

Artoisský honič je znám svými loveckými schopnostmi. Je to velmi aktivní pes s výborným čichem a vysokou vytrvalostí, který je přirozeně zaměřen na práci v terénu. Jeho původním účelem bylo lovit drobnou zvěř, zejména králíky a lišky, ale díky jeho inteligenci a mnohostrannosti je vhodný i pro jiné druhy lovecké a sportovní činnosti.

Povaha artoisského honiče je přátelská, hravá a energická. Je to velmi oddaný a loajální pes, který se rychle stává součástí rodiny. Vychází dobře s dětmi i s jinými psy, ale může být nedůvěřivý vůči cizím lidem a zvířatům. Je důležité trénovat a socializovat tohoto psa od útlého věku, aby se vyhnul nežádoucímu chování.

Artoisský honič vyžaduje hodně pohybu a aktivit, takže není vhodný pro lidi s sedavým životním stylem. Potřebuje denně dlouhé procházky, hry a možnost běhat na volném prostranství. Také potřebuje pravidelnou péči o srst a zdravotní kontroly, aby zůstal zdravý a šťastný. Jeho průměrná délka života se pohybuje kolem 12 až 14 let.
Nové fotografie zvířat