Zpět na seznam

Astacopsis gouldi

Astacopsis gouldi

Foto: Astacopsis gouldi
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída rakovci
Řád desetinožci
Váhy a míry
Délka 80 cm
Hmotnost 6 kg
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Astacopsis gouldi, běžně známý jako tasmanijský obří humr nebo také Gouldův humr, je největší sladkovodní korýš na světě. Toto zvíře je endemické pro Tasmánii, kde je ho možné najít ve střední a severovýchodní části ostrova. Dosahuje hmotnosti až 5 kg a délky až 80 cm, což ho činí velmi významným druhem v rámci jeho skupiny.

Tělo tohoto korýše je robustní, s velkými tesáky a svalnatými končetinami. Jeho krunýř je výrazně tmavě modrý až černý, přičemž tato barva je obzvláště intenzivní u starších jedinců. Tasmanijský obří humr má také impozantní klepeta, která jsou u samců větší než u samic a mohou dosahovat až poloviny délky těla.

Co se týče jeho chování, Astacopsis gouldi je spíše noční zvíře, které ve dne zůstává skryté v úkrytech pod kameny nebo mezi kořeny stromů. Živí se převážně rozkládajícím se organickým materiálem, ale nevyhýbá se ani menším korýšům nebo rybám.

Astacopsis gouldi má poměrně pomalý růst - dosahuje pohlavní dospělosti až ve věku 9 let a může žít až 60 let. Jeho reprodukce je také pomalá, což je jedním z důvodů, proč je tento druh v současnosti ohrožen. Lov, ztráta přirozeného prostředí a znečištění vod jsou hlavními faktory, které negativně ovlivňují populaci tohoto zvířete.

Ochránci přírody a vědci vynakládají značné úsilí na ochranu a obnovu populace tasmanijského obřího humra, včetně chovu v zajetí a následného vypouštění. I přes tyto snahy zůstává Astacopsis gouldi jedním z nejvíce ohrožených druhů korýšů na světě.
Nové fotografie zvířat