Zpět na seznam

Batagur tuntong

Batagur baska

Foto: Batagur tuntong
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Čeleď emydovití
Popis zvířete
Batagur tuntong, nebo také Batagur baska, je vzácný a ohrožený druh mořské želvy známý také jako želva říční. Toto zvíře je považováno za jedno z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů želv na světě. Batagur tuntong je relativně velký druh želvy, s dospělými jedinci dosahujícími velikosti až 60-80 cm v délce a vážícími až 25 kg. Samice jsou obecně větší než samci.

Batagur tuntong má tmavě zelený až černý krunýř, který je téměř plochý s mírně vyvýšeným středem. Hlava je relativně malá s dlouhým krkem a ostrým zobákem, který je adaptovaný na trhání rostlinné stravy. Tyto želvy mají také jedinečný vzhled díky svým jasně zbarveným tvářím, které jsou obzvláště výrazné u dospělých samců během období páření, kdy se mohou měnit na jasně červené nebo oranžové.

Batagur tuntong žije v přímořských oblastech a brakických vodech jihovýchodní Asie, včetně Bangladéše, Indie, Malajsie a Thajska. Tento druh želvy preferuje mangrovové lesy a estuária, kde se živí převážně rostlinnou stravou, i když se může živit také malými bezobratlými.

Tyto želvy jsou známy svým pomalým tempem růstu a dlouhou dobou dozrávání, s některými jedinci dosahující pohlavní dospělosti až ve věku 15 let. Jsou také významné svou unikátní reprodukční strategií, kdy samice klade vajíčka na pevnině, kde jsou ukrytá před predátory.

Batagur tuntong, stejně jako mnoho dalších druhů mořských želv, je kriticky ohrožen. Hlavními hrozbami pro tento druh jsou ztráta přirozeného prostředí, lov kvůli masu a obchod s domácími zvířaty, stejně jako znečištění a narušení hnízdišť. Mezinárodní úsilí o ochranu tohoto druhu je nyní zaměřeno na obnovu a ochranu jeho přirozeného prostředí, stejně jako na vzdělávání místních komunit o důležitosti jeho ochrany.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat