Zpět na seznam

Bažant bělochocholatý

Lophura leucomelanos hamiltonii

Foto: Bažant bělochocholatý
Známé také jako
  • Bažant hamiltonův
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď bažantovití
Váhy a míry
Délka 70 cm
Popis zvířete
Bažant bělochocholatý (Lophura leucomelanos hamiltonii), zvaný také bažant Hamiltonův, je poddruh bažanta obecného, který pochází z jihozápadních oblastí Himaláje. Charakteristický je svým nápadným zbarvením, kdy samci se pyšní krásným tmavě zeleným až modrým peřím s výraznými bílými pruhy na ocasních perech. Tento bažant je také jedinečný svým výrazným bílým chocholem na hlavě, který mu dal i jeho jméno. Samičky jsou oproti tomu mnohem nenápadnější s celkově hnědým peřím.

Bažant bělochocholatý měří v délce přibližně 60 až 75 cm, přičemž ocas tvoří až dvě třetiny délky těla. Těžší samci mohou vážit až 1,5 kg, zatímco samice jsou obecně menší a lehčí, váží kolem 1 kg.

Tato druh bažanta má rád především horské a podhorské lesy, kde se často vyskytuje v blízkosti vodních toků. Vyznačuje se svým plachým a opatrným chováním. Má tendenci zůstávat skrytý v husté vegetaci a na stromech, především v případě ohrožení. Jeho dieta je poměrně rozmanitá, zahrnuje semena, ovoce, výhonky rostlin a také malý hmyz.

Rozmnožování u tohoto druhu probíhá v období od dubna do června. Samička snáší 5 až 7 vajec, která pak sama zahřívá po dobu 24 až 25 dní. Mláďata se rodí velmi aktivní a již po krátké době jsou schopna samostatného hledání potravy.

Bažant bělochocholatý je díky svému atraktivnímu vzhledu oblíbeným tvorem v chovech a zoologických zahradách po celém světě. Navzdory tomu je v přírodě tento druh bažanta považován za zranitelný a jeho populace jsou ohroženy hlavně kvůli ztrátě přirozeného habitatu a nelegálnímu lovu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat