Zpět na seznam

Bažant obojkový

Phasianus colchicus torquatus

Foto: Bažant obojkový
Známé také jako
  • Bažant jihočínský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď bažantovití
Podčeleď bažanti
Rod bažant
Popis zvířete
Bažant obojkový (Phasianus colchicus torquatus) je poddruh bažanta obecného, který je původem z Asie a je rozšířen zejména v oblasti Číny a Ruska. Je to středně velké a robustní zvíře, které se vyznačuje svým barevným peřím a charakteristickým obojkem kolem krku, který mu dal jeho jméno. Tento obojek je červeně zbarvený u samců a u samic je spíše hnědý.

Samci bažanta obojkového mohou dosahovat délky až 90 cm, z čehož až dvě třetiny tvoří dlouhý ocas, který je ozdobený množstvím pestrobarevných per, převážně zelené, modré a červené barvy. Hlava a krk samce jsou zeleně zbarvené s purpurovým nádechem, hrudník je světle modrý a boky zlatavé. Samice jsou výrazně menší, dosahují délky okolo 60 cm a jejich peří je méně nápadné, převážně hnědé barvy s tmavými skvrnami, které jim pomáhají lépe se maskovat v přírodě.

Bažant obojkový je všežravec, jeho strava se skládá ze semínek, ovoce, hmyzu a malých obratlovců. Jejich přirozeným prostředím jsou lesy, křoviny a pole s vysokou vegetací, kde mají dostatek úkrytů. Jsou to spíše pozemní ptáci, kteří tráví většinu času na zemi, i když jsou schopni vzlétnout, pokud je to potřeba.

Bažant obojkový je monogamní zvíře, což znamená, že si samci vybírají jednu partnerku na celý život. Doba páření je na jaře, kdy samci provádějí nápadné námluvné tance a vydávají hlasité zvuky, aby přilákali samice. Samice poté klade 8-12 vajec do hnízda na zemi, která sama zahřívá po dobu asi 23 dní. Po vylíhnutí jsou mláďata schopna samostatného života po několika týdnech.

I přesto, že bažant obojkový je v některých oblastech považován za škůdce, který může poškodit zemědělské plodiny, je také oblíbeným zvířetem mezi lovci a je často chován pro své atraktivní peří a maso. Na mnoha místech ve světě je také vysazován do volné přírody pro zvýšení biodiverzity.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat