Zpět na seznam

Bažant ušatý

Crossoptilon auritum

Foto: Bažant ušatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď bažantovití
Podčeleď bažanti
Rod bažant
Váhy a míry
Hmotnost 2 kg
Popis zvířete
Bažant ušatý (Crossoptilon auritum), občas nazývaný také černý bažant, je nádherné a jedinečné druh ptáka patřící do čeledi bažantovitých. Vyznačuje se svými výraznými bílými ušními chocholkami, které tvoří kontrast s jeho zcela černým peřím, které má po celém těle a které může mít v závislosti na světle modrý až fialový nádech. Jeho peří je velmi husté a měkké a tvoří tak jakýsi práškový efekt.

Bažanti ušatí mohou dorůst až do délky 96 centimetrů a váhy až 2,8 kilogramů, což je činí jedním z největších druhů bažantů. Křídla jsou krátká a široká, končetiny silné. Samečci jsou větší než samice a mají delší ocasní pera. Ocas bažanta ušatého je dlouhý a splývá s tělem, přičemž je zcela pokrytý černými pery.

Tento druh bažanta je původem z Číny, kde obývá horské oblasti v nadmořských výškách mezi 2000 až 4000 metry. Preferuje lesnaté oblasti, kde se živí převážně semeny, listy, výhonky a malými bezobratlými.

Bažant ušatý je monogamní druh, což znamená, že tvoří páry na celý život. Sameček je velmi pozorný a péče o samičku, především během období hnízdění. Samice snáší až 6 vajec, která inkubuje po dobu asi 24 dní.

Přestože nejsou bažanti ušatí klasifikováni jako ohrožený druh, jejich populace je v přírodě poměrně nízká. Hlavní hrozbou pro ně je ztráta přirozeného prostředí, a to především kvůli těžbě dřeva a rozšiřování zemědělských ploch. Jsou také oblíbenými cíli lovů pro sportovní nebo potravní účely. Na druhou stranu, v zoologických zahradách a soukromých chovech se jim daří dobře, což přispívá k udržení jejich populace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat