Zpět na seznam

Břehule říční

Riparia riparia

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď vlaštovkovití
Rod břehule
Váhy a míry
Délka 12 cm
Popis zvířete
Břehule říční (Riparia riparia) je malý, štíhlý druh vlaštovky, který se vyznačuje delšími křídly a krátkým, hranatým ocasem. Má hladké, hnědé peří na hřbetě a světlou, téměř bílou spodní část těla. Tato vlaštovka je známá svým rychlým a obratným letem, při kterém se zdá, že křídla mává velmi vysoko a rychle.

Břehule říční jsou dlouhé přibližně 12 až 14 cm a váží kolem 15 až 26 gramů. Jejich křídla mohou dosahovat rozpětí až 26 až 29 cm. Samci a samice jsou velmi podobní, ačkoli samci mohou být trochu větší a mohou mít světlejší peří.

Břehule říční se vyskytují v široké škále prostředí, ačkoli preferují oblasti v blízkosti vody, jako jsou řeky, jezera nebo mořské pobřeží. Jsou velmi sociálními ptáky a často se shlukují do velkých kolonií. Hnízdo si staví v dutinách, které si vyhrabávají ve strmých březích nebo písečných kopci.

Strava břehulí říční se skládá především z hmyzu, který loví za letu. Loví však také pavouky a další malé bezobratlé. Samice klade 4 až 5 vajíček, která oba rodiče střídavě inkubují po dobu asi dvou týdnů.

Břehule říční jsou tažné, a tak stráví zimu v Africe a vracejí se do Evropy a Asie na jaře, aby se rozmnožily. Navzdory své velké rozšířenosti jsou břehule říční ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a používáním pesticidů, které snižují jejich potravu.
Nové fotografie zvířat