Zpět na seznam

Břehule skalní

Ptyonoprogne rupestris

Foto: Břehule skalní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď vlaštovkovití
Rod břehule
Popis zvířete
Břehule skalní (Ptyonoprogne rupestris) je malé zvíře patřící do řádu peříčkovitých ptáků. Má tělo dlouhé přibližně 12,5 až 15 cm a rozpětí křídel může dosahovat až 25 cm. Toto zvíře je zbarveno spíše šedohnědě až tmavě hnědě, s bílým podkrovím a boky. Má široké a zaoblené křídla, která jsou ideální pro rychlý let a náhlé změny směru.

Břehule skalní je rozšířena v horách jihozápadní Asie od Turecka po Pákistán, ale také v severní Africe, kde obývá skalnaté oblasti a útesy. Vyhledává především místa s dostatkem hmyzu, který tvoří základ její stravy.

Toto zvíře je známé svými dovednostmi letu a svou schopností lovů hmyzu za letu. Břehule skalní je velmi společenská a často žije ve velkých koloniích. Její hnízda, která jsou zpravidla umístěna na skalách nebo na lidských budovách, jsou tvořena z hlíny a slin a mají charakteristický, polokruhový tvar.

Břehule skalní je monogamní druh. Samice snáší 2-3 vejce, na kterých sedí oba rodiče po dobu 14-15 dnů. Mláďata se pak líhnou slepá a bezpeřá a jsou krmena oběma rodiči ještě několik týdnů po opuštění hnízda.

Jedná se o tažný druh, který tráví zimu v Africe na jihu Sahary. Během letního období se pak vrací zpět do svých hnízdních oblastí. Břehule skalní je obecně ohrožená především ztrátou přirozeného prostředí a používáním pesticidů, které snižují počet hmyzu, jehož se živí. Její populace však stále zůstávají stabilní a nejsou považovány za ohrožené.
Nové fotografie zvířat