Zpět na seznam

Bruslařka obecná

Gerris lacustris

Foto: Bruslařka obecná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen šestinozí
Třída hmyz
Podtřída křídlatí
Řád polokřídlí
Podřád ploštice
Čeleď bruslařkovití
Rod bruslařka
Váhy a míry
Délka 20 mm
Popis zvířete
Bruslařka obecná, vědecky známá jako Gerris lacustris, je druh hmyzu z čeledi bruslařkovitých, který je běžný v celé Evropě včetně České Republiky. Je to pozoruhodné zvíře, které je dobře známé pro svou schopnost chodit po vodní hladině, díky čemuž získalo svůj název.

Dospělá bruslařka měří od 10 do 15 milimetrů na délku s úzkým, štíhlým tělem a šestim nohám. Horní strana těla je obvykle stříbřitě šedá nebo hnědá s tmavými skvrnami, zatímco spodní strana těla je světlejší. Hlava je malá s velkými, výraznými očima. Dospělí jedinci mají křídla, která jim umožňují krátké lety.

Bruslařka obecná je obyvatelkou stojatých vod, rybníků, jezer, lužních lesů a pomalých řek, kde se živí drobnými vodními živočichy jako jsou komáři, pakomáři a další drobný hmyz. Díky svým dlouhým zadním nohám, které jsou pokryty speciálními chloupky, dokáže klouzat po hladině vody a dokonce na ní i skákat. Nohy také využívá k lovu kořisti, kterou napíchne na svůj sosák a vysaje jí tělní šťávy.

Samice bruslařky obecné kladou vajíčka na stonky rostlin těsně nad vodou nebo na hladině. Larvy, které se z vajíček vyklubou, prochází několika stádii vývoje než se stanou dospělými jedinci. Během tohoto procesu se zvyšují na velikosti a mění svou barvu.

Bruslařka obecná je fascinujícím příkladem adaptace na život na vodě, s jedinečnými tělesnými vlastnostmi a chováním, které jí umožňuje přežít a prosperovat v jejím specifickém prostředí. Je také důležitou součástí vodních ekosystémů jako predátor při kontrole populace drobného hmyzu.
Nové fotografie zvířat