Zpět na seznam

Budníček iberský

Phylloscopus ibericus

Foto: Budníček iberský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Podřád zpěvní
Čeleď budníčkovití
Rod budníček
Popis zvířete
Budníček iberský (Phylloscopus ibericus) je malý, ale vzácný druh ptáka, který patří do čeledi pěnicovitých. Tento druh je rozšířen především na Iberském poloostrově, odkud také pochází jeho název. Zvláště ho můžeme najít v Španělsku a Portugalsku, ale také na západě Francie a v severní Africe.

Jedná se o drobného ptáka s velikostí těla zhruba kolem 11 až 13 centimetrů a hmotností mezi 5 až 11 gramy. Budníček iberský má šedozelený hřbet a světlejší spodinu těla, která je téměř bílá. Hlava je zdobena šedým čepičkou a černými očními proužky. Jeho zobák je tenký a ostrý, ideální pro lov hmyzu, který tvoří jeho hlavní stravu.

Budníčci iberskí jsou známí svým zpěvem, který je zvláště silný během jarního období, kdy se páří. Jejich melodický a rychlý zpěv je často slyšet v lese, kde si budují svá hnízda. Hnízdo si staví ve výšce až do 6 metrů, často mezi větvemi stromů nebo keřů. Samice klade 4 až 6 vajec, která jsou světle modrá s drobnými tmavými skvrnami.

Tito ptáci jsou stěhovaví a jejich migrace zahrnuje dlouhé vzdálenosti do subsaharské Afriky, kde přezimují. V letních měsících se vrací zpět do svých hnízdišť v Evropě, aby se rozmnožili.

Budníček iberský je odolný a přizpůsobivý druh, který dokáže přežít i v náročných podmínkách. I přesto je však stále ohrožený ztrátou přirozeného prostředí, především kvůli odlesňování a změnám klimatu. Pro jeho ochranu je třeba chránit jeho přirozené prostředí a zachovat biotopy, které potřebuje pro hnízdění a krmení.
Nové fotografie zvířat