Zpět na seznam

Budníček větší

Phylloscopus trochilus

Foto: Budníček větší
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Podřád zpěvní
Čeleď budníčkovití
Rod budníček
Váhy a míry
Délka od 11 do 12,5 cm
Hmotnost od 7 do 15 g
Délka rozpětí křídel od 17 do 22 cm
Biologická data
Délka života 2 r
Popis zvířete
Budníček větší (Phylloscopus trochilus) je malý a zručný druh pěvce, který patří do čeledi budníčkovitých. Toto zvíře je známo pro svůj charakteristický zpěv, který bývá často slyšet v průběhu jarních a letních měsíců, kdy je aktivní a hledá potravu. Budníček větší měří obvykle 11 až 13 centimetrů, s rozpětím křídel dosahujícím 17 až 21 cm, a váží přibližně 9 až 12 gramů. Jeho zbarvení je nenápadné, s olivově zeleným hřbetem a světlejšími, žlutavými stranami těla a břichem.

Budníček větší se vyznačuje velmi rychlým a prudkým letem. Jeho potrava se skládá především z malých hmyzích larv a dospělců, které loví v korunách stromů nebo ve vzduchu. Tento druh je známý svou migrací, kdy na podzim opouští svá hnízdiště v Evropě a přes zimu se stahuje do subsaharské Afriky.

Budníček větší si staví velmi jemná a dobře skrytá hnízda na zemi, často v trávě nebo mezi kořeny stromů. Samice snáší obvykle 5 až 6 vajec, která jsou pak po dobu asi dvou týdnů zahřívána. Mláďata jsou po vylíhnutí krmena oběma rodiči, než opustí hnízdo po dalších dvou týdnech.

Budníček větší je velmi oblíbený u pozorovatelů ptáků, nejen kvůli svému krásnému zpěvu, ale také kvůli své aktivní a energické povaze. Jeho přítomnost často signalizuje příchod jara. Navzdory své malé velikosti a nenápadnému vzhledu je tento druh ptáků jedním z nejrozšířenějších a nejčastějších v Evropě.
Nové fotografie zvířat