Zpět na seznam

Buvol pralesní

Syncerus caffer nanus

Známé také jako
  • Buvol africký pralesní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod buvol africký
Popis zvířete
Buvol pralesní (Syncerus caffer nanus), známý také jako nanus africký buvol nebo buvol trpasličí, je poddruh afrického buvola, který je endemický pro deštné pralesy střední a západní Afriky. Je to menší varianta afrického buvola s hmotností kolem 200 až 300 kilogramů.

Tento buvol má krátkou a širokou stavbu těla s kompaktním trupem a krátkými, ale silnými nohama. Srst je obvykle tmavě hnědá až černá, s mladšími jedinci bývající obecně světlejší. Jeho rohy jsou menší než jeho větších příbuzných, ale stále impozantní, a zahýbají se směrem ven a nahoru od hlavy.

Buvol pralesní je býložravec a jeho strava se skládá převážně z trav a listů. Je také známý pro svůj sociální život, s členy skupiny často komunikující pomocí různých zvuků a signálů. Tito buvoli jsou také velmi teritoriální a mohou být velmi agresivní, pokud cítí, že je jejich teritorium ohroženo.

V přírodě se dožívají zhruba 15 let. Samice rodí jedno mládě přibližně jednou za rok po gestační době kolem 11 měsíců. Mláďata zůstávají s matkou až do doby, kdy jsou schopna se sama o sebe postarat.

I když buvol pralesní nemá žádné přirozené predátory kromě člověka, je stále ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a lovem pro maso. I přes tyto hrozby jsou buvoli pralesní stále běžnými obyvateli svých přírodních lesních stanovišť.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat