Zpět na seznam

Buvolec běločelý

Damaliscus pygargus phillipsi

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod buvolec
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 85 do 100 cm
Délka od 140 do 160 cm
Hmotnost od 55 do 80 kg
Délka ocasu od 30 do 45 cm
Biologická data
Délka života 17 r
Délka březosti 240 d
Popis zvířete
Buvolec běločelý (Damaliscus pygargus phillipsi) je poddruh buvolce, který patří do čeledi tura buvolovitého. Toto zvíře je unikátní svým vzezřením, které se vyznačuje kombinací elegantní stavby těla, bělavé barvy čela a jemně šedohnědého zbarvení těla. Buvolec běločelý dosahuje výšky v kohoutku až 120 cm a jeho délka těla může dosáhnout až 210 cm. Buvolci mají rovné, lehce zahnuté rohy, které mohou být dlouhé až 70 cm.

Tento poddruh buvolce pochází z Jihoafrické republiky, kde obývá především otevřené travnaté pláně a savany. Buvolci jsou převážně denní zvířata, která většinu dne tráví pastvou na trávě a jiných rostlinách, na kterých se živí. Jsou to sociální zvířata, která žijí v hejnech čítajících od několika desítek do několika set jedinců.

Svou sílu a obratnost buvolci využívají při obraně proti predátorům, kdy hejno tvoří obranný kruh s mláďaty uprostřed, zatímco dospělí jedinci odrazují útočníky. Buvolci běločelí jsou známí svou vytrvalostí a odolností, kterou prokazují i v náročných podmínkách suchých a horkých afrických stepí.

V období rozmnožování dochází k soubojům mezi samci, kteří se navzájem snaží překonat, aby získali přístup k samicím. Samice rodí po gestační době 8-9 měsíců obvykle jedno mládě, které je po narození schopno chůze a následuje matku.

Buvolec běločelý je ve volné přírodě ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pytláctví. Aktuálně jsou probíhající snahy o jeho ochranu a reintrodukci do přirozeného prostředí.
Nové fotografie zvířat