Zpět na seznam

Čejka chocholatá

Vanellus vanellus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád bahňáci
Čeleď kulíkovití
Rod čejka
Váhy a míry
Délka od 28 do 31 cm
Hmotnost od 130 do 330 g
Délka rozpětí křídel od 82 do 87 cm
Popis zvířete
Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) je mimořádně elegantní, středně velký pták vodních mokřadů a polí, který je snadno rozpoznatelný díky svému charakteristickému vzhledu a chování. Tato druh z rodu Vanellus měří přibližně 28 až 31 cm na délku a váží mezi 150 až 300 gramy. Její křídla mají rozpětí kolem 82-87 cm a jsou poměrně široká a zaoblená, což čejce umožňuje rychlé a obratné lety.

Čejka chocholatá je snadno identifikovatelná díky jejímu lesklému, černému tělu, které kontrastuje s bílými pruhy na křídlech. Tento kontrast je obzvláště viditelný během letu. Její hlava je zdobena výraznou chocholkou, která jí dala její jméno. Chocholka je tvořena několika delšími pery, které jsou vztyčené do vzpřímené polohy. Čejka má také jasně červené oči a krátký, ostrý zobák, který je černý až tmavě šedý.

Čejka chocholatá je známá svým hlasitým a pronikavým hlasem, který lze slyšet především během hnízdní sezóny. Její typickým hlasovým projevem je rychlé, opakované „pjuu-pjuu-pjuu“.

Výskyt čejky chocholaté je poměrně rozsáhlý. Tento pták je rozšířený po celé Evropě až po západní Asii a severní Afriku. Preferuje otevřené krajině, jako jsou louky, pole, mokřady a bažiny.

Hnízdní sezóna čejky chocholaté trvá od března do června. Během této doby samice snáší průměrně 4 vejce, která jsou zbarvená do hněda s černými skvrnami. Inkubační doba je přibližně 28 dní. Mláďata jsou schopná létat již po 35 až 45 dnech po vylíhnutí.

Čejka chocholatá se živí především malými bezobratlými, jako jsou hmyz, pavouci, červi a měkkýši, které loví na zemi. Díky svému ostrému zobáku je schopna se pustit i do větší kořisti, jako jsou malé ryby nebo obojživelníci.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat