Zpět na seznam

Chameleon obrovský

Furcifer oustaleti

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád šupinatí
Podřád ještěři
Čeleď chameleonovití
Rod chameleon
Popis zvířete
Chameleon obrovský, známý také pod vědeckým názvem Furcifer oustaleti, je jedním z největších druhů chameleonů na světě. Toto fascinující stvoření, kterého lze nalézt na Madagaskaru a v některých částech východní Afriky, je známé pro svou schopnost měnit barvu těla za účelem maskování, dorozumívání a regulace tělesné teploty.

Chameleon obrovský může dorůst až do délky 70 cm, což zahrnuje i jeho dlouhý, prehenzilní ocas, který používá k udržení rovnováhy při pohybu mezi větvemi. Jeho tělesná stavba je poměrně robustní, s velkou, trojúhelníkovou hlavou, očima, které se mohou nezávisle na sobě otáčet, a zvláštním druhem končetin, které mu umožňují pevně se držet větví.

Jeho kůže je pokryta šupinami a může se měnit v široké škále barev, od zelené a hnědé přes červenou až po modrou, v závislosti na jeho náladě, okolní teplotě a světelných podmínkách. Tato schopnost měnit barvy je důležitá jak pro maskování před predátory, tak pro komunikaci s jinými chameleony, například během námluv.

Chameleon obrovský je dení živočich, který stráví většinu svého času v korunách stromů, kde hledá potravu (zejména hmyz a malé obratlovce) a vyhýbá se predátorům. Je to samotářský druh, který se s ostatními chameleony setkává pouze během období rozmnožování.

Samice chameleona obrovského kladou až 60 vajec, která zanechávají pod zemí, kde zůstávají po dobu 9 až 12 měsíců, než se z nich vylíhnou malí chameleoni.

Tento jedinečný druh je v současnosti ohrožen kvůli ztrátě přirozeného prostředí a intenzivnímu obchodování s exotickými zvířaty. I přes tyto výzvy se však chameleon obrovský stále dokáže přizpůsobit a přežít v různých typech prostředí, od suchých lesů až po horské oblasti.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat