Zpět na seznam

Chiasognathus granti

Chiasognathus granti

Foto: Chiasognathus granti
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád brouci
Podřád všežraví
Čeleď roháčovití
Popis zvířete
Chiasognathus granti, známý také jako Darwinův nosorožčí brouk, je fascinující druh nosorožčího brouka, který se vyskytuje v jižních oblastech Jižní Ameriky, konkrétně v Chile a Argentině. Jedná se o velkého brouka, který může dosáhnout délky až 8 centimetrů, přičemž samci jsou obecně větší než samice.

Toto zvíře je charakteristické svými výraznými mandibulami, které jsou u samic mnohem menší, zatímco u samců mohou být až tak velké, že překračují délku jejich těla. Mandibuly jsou však překvapivě lehké a nejsou určeny k žvýkání potravy, ale používají se spíše v bojích mezi samci o samice během období páření.

Chiasognathus granti má jasně zelené zbarvení s metalickým leskem, které se mění podle úhlu světla, což mu dodává neuvěřitelně atraktivní vzhled. Jejich krovky jsou pokryty jemnými a krátkými chloupky.

Chiasognathus granti je všežravec, který se živí různými druhy rostlin a hmyzu. Vývojový cyklus tohoto brouka zahrnuje čtyři fáze: vajíčko, larvu, kuklu a dospělce. Larvy se typicky vyvíjejí pod zemí, kde se živí mrtvým dřevem a kořeny rostlin.

Darwinův nosorožčí brouk je pojmenován po slavném přírodovědci Charlesi Darwinovi, který jej poprvé objevil během své cesty na lodi Beagle. I přes svou velikost a odstrašující vzhled jsou tito brouci neškodní a nemají žádný jed. Přesto jsou v některých oblastech považovány za ohrožený druh, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému sběru pro obchod s hmyzem.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat