Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Chroust obecný, latinsky označovaný jako Melolontha melolontha, je druhem hmyzu, který patří do čeledi vrubounovitých (Scarabaeidae). Je největším zástupcem chroustů v České republice. Jeho rozšíření je velmi široké, sahající od Evropy přes Asii až po severní Afriku.
Chrousti obecní mají robustní tělo, které měří 25 až 30 mm, zatímco jejich krovky jsou 15 až 20 mm dlouhé a mohou mít různé odstíny hnědé barvy. Mají silně vyvinutý hřbetní štít a výrazně zoubkovaná tykadla, která jsou u samců mnohem delší než u samic. Své přední nohy používají k hrabání do půdy.
Chroust obecný je známý svým dlouhým vývojem, který může trvat až 4 roky. Larvy, neboli bělásci, jsou bílé až narůžovělé, mají silný hrbolatý zadeček a dorůstají až do délky 50 mm. Živí se kořeny rostlin, přičemž mohou způsobovat značné škody na zemědělských plodinách.
Dospělí jedinci se objevují na jaře, většinou v květnu a červnu. Jejich aktivita je nejvyšší v noci, kdy se živí listy stromů a keřů. Páření probíhá na zemi a samice poté klade vejce do půdy.
Chroust obecný je zvláště proslulý svým hlasitým bzučením, které vydává při letu. Tento zvuk je pro mnohé lidí typickým znakem příchodu jara. Přestože se jedná o běžný druh, jeho populace je v některých oblastech kvůli intenzivnímu zemědělství a používání pesticidů na ústupu.