Zpět na seznam

Chvostan bělolící

Pithecia pithecia

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád vyšší primáti
Čeleď chvostanovití
Rod chvostan
Váhy a míry
Délka od 30 do 40 cm
Hmotnost od 1,7 do 2 kg
Biologická data
Délka života od 14 do 20 let
Délka březosti 170 d
Popis zvířete
Chvostan bělolící, známý také pod latinským názvem Pithecia pithecia, je malá až středně velká opice patřící do čeledi chvostanovitých a rodu chvostan. Toto zvíře je rozšířené v tropických lesích severovýchodní části Jižní Ameriky, přičemž jeho největší populace lze nalézt v Brazílii, Venezuele, Guyaně a Surinamu.

Chvostan bělolící měří zhruba 30 až 48 centimetrů na délku těla, s ocasem dosahujícím až 75 centimetrů. Hmotnost tohoto zvířete se pohybuje mezi 1 až 3,5 kg. Jedná se o velmi aktivního a pohyblivého tvora, který se vyznačuje bílými lícemi, šedým čelem a tělem pokrytým dlouhými, hustými a rovnými chlupy, které jsou zbarveny od světle šedé až po černou.

Vyznačuje se také dlouhým, huňatým ocasem, který používá jako protiváhu při pohybu po stromech. Své okolí si značí výměšky z análních žláz. Má malé uši, velké oči a na obličeji výrazný vous. Je to denní živočich, který tráví většinu času ve výškách stromů, kde hledá potravu.

Chvostan bělolící je všežravec, který se živí především ovoce, květy, listy, semeny, hmyzem a malými obratlovci. Jedná se o monogamního živočicha, který žije v menších skupinách složených ze samice, samce a jejich mláďat. Doba březosti je asi 5 měsíců a samice rodí obvykle jedno mládě.

Chvostan bělolící je zvíře, které je známo svým zvláštním způsobem pohybu, kdy se přemisťuje ze stromu na strom pomocí dlouhých skoků. Při pohybu po větvích se uchopuje předními i zadními končetinami, což mu umožňuje pohyb v korunách stromů s vysokou obratností a rychlostí. Toto zvíře je také známo svým hlasitým voláním, které lze slyšet až na vzdálenost jednoho kilometru.

Přestože nejsou považováni za ohrožený druh, populace chvostana bělolícího jsou stále více ovlivňovány ztrátou přirozeného prostředí způsobené kácením lesů a urbanizací.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat