Zpět na seznam

Dlouhokrčka drsná

Chelodina rugosa

Foto: Dlouhokrčka drsná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Podřád skrytohlaví
Čeleď matamatovití
Rod dlouhokrčka
Popis zvířete
Dlouhokrčka drsná, známá také jako Chelodina rugosa, je jedinečné a fascinující zvíře patřící do rodiny Carettochelyidae. Tento druh želvy se vyskytuje především v povodí řeky Murray-Darling v Austrálii a jižní části Papuy Nové Guiney. Tuto želvu lze snadno rozpoznat podle jejího výrazně dlouhého krku, který je často delší než její krunýř a dává jí tak její název.

Dlouhokrčka drsná je středně velká želva, která dorůstá až do délky 50 centimetrů, přičemž většinu délky těla tvoří její dlouhý krk. Krunýř má oválný tvar, světle hnědou až olivovou barvu a je pokryt drobnými, hrubými šupinami, které způsobují jeho drsný vzhled. Hlava je malá, se silnými čelistmi a malými očima.

Dlouhokrčka je noční živočich se zvláštním způsobem lovu. Její dlouhý krk jí umožňuje rychle vystřelit hlavu vpřed a zajmout kořist, kterou poté polyká celou. Její strava je převážně masitá a zahrnující ryby, obojživelníky a některé druhy bezobratlých, jako jsou korýši.

V přírodě se dlouhokrčka drsná dožívá až 50 let. Její období páření je mezi zářím a říjnem a samice klade až 20 vajec v jedné snůšce. Její populace je stabilní a nejsou považovány za ohrožené, i když jsou stále ohrožovány lidskou činností, jako je ztráta přirozeného prostředí a znečišťování vody.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat