Zpět na seznam

Gazela thomsonova

Gazella thomsonii

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkavci
Čeleď turovití
Rod gazela
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 60 do 90 cm
Délka od 80 do 110 cm
Hmotnost od 13 do 16 kg
Rychlost 80 km/h
Délka ocasu od 19 do 27 cm
Biologická data
Délka života od 10 do 15 let
Délka březosti od 5 do 6 m
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Gazela Thomsonova, vědecky Gazella thomsonii, je jedním z nejznámějších druhů gazel, které jsou považovány za symbol africké savany. Svůj název získala po skotském přírodovědci Josephu Thomsonovi, který se v 19. století zasloužil o její popis a klasifikaci.

Tato gazela je malé až středně velké zvíře s jemnou stavbou těla. Dosahuje délky 80 - 120 cm, výšky v kohoutku 55 - 82 cm a hmotnosti mezi 15 - 35 kg. Samci jsou obvykle větší než samice. Její srst je obvykle světle hnědá až krémová na hřbetě a bílá na břiše a krku. Typickým znakem jsou černé pruhy na boku těla. Má dlouhé a štíhlé nohy, které jsou skvělé pro rychlé sprinty a dlouhé skoky, což je její hlavní obranná strategie proti predátorům. Má také nápadně velké, tmavé oči s dlouhými řasami.

Gazela Thomsonova je známa svými dlouhými, tenkými a rovnými rohy, které jsou zahnuté dozadu a mohou dosahovat délky až 43 cm. Rohy mají samci i samice, ale u samic bývají menší a méně výrazné.

Je to společenské zvíře, které žije ve velkých skupinách, často společně s jinými druhy antilop. Je býložravec, který se živí především travou, bylinami a listím, ale také různými plody a květy.

Gazely Thomsonovy jsou velmi rychlé a agilní zvířata, která dokážou běžet rychlostí až 80 km/h a skákat do výšky až 3 metry. Tato jejich schopnost je nezbytná pro únik před predátory jako jsou lvi, leopardi, hyeny nebo gepardi.

Rozšířeny jsou především ve východní a jižní Africe, kde obývají různé typy savan a travnatých plání. Jsou velmi přizpůsobivé a dokážou přežít i v suchých oblastech s omezenými zdroji vody.

Rozmnožování gazel Thomsonových probíhá po celý rok, přičemž březost trvá asi 5 a půl měsíce, po které samice rodí jedno mládě. Mláďata zůstávají skryta v trávě první týdny svého života, než se připojí k hlavnímu stádu.

Ačkoliv jsou gazely Thomsonovy stále hojně rozšířené a nejsou považovány za ohrožený druh, čelí řadě hrozeb, především ztrátě přirozeného prostředí a lovu pro maso nebo trofeje.
Nové fotografie zvířat