Zpět na seznam

Gorila horská

Gorilla beringei beringei

Foto: Gorila horská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád vyšší primáti
Čeleď hominidi
Rod gorila
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Gorila horská (Gorilla beringei beringei) je impozantní a vzácný primát, který obývá horské deštné pralesy v oblasti střední Afriky. Tento poddruh gorily východní je jedním ze dvou poddruhů gorily východní a je rozšířený zejména na území národních parků ve Rwandě, Ugandě a Demokratické republice Kongo.

Jako největší primát na světě dosahují samci v dospělosti váhy až 220 kilogramů a výšky až 180 centimetrů, zatímco samice jsou obecně menší a váží kolem 90-100 kilogramů. Gorily horské mají masivní tělesnou stavbu s výraznými svaly a mohutnou hrudí. Mají velkou hlavu s vysokým čelem, malými ušima, velkými tmavými očima a širokým nosem. Srst mají delší a hustší než jiné druhy goril, což jim pomáhá přežít v chladnějším horském prostředí, kde teploty často klesají pod 0 stupňů Celsia.

Gorily horské jsou rostlinné živočichy a jejich strava se skládá převážně z listů, stonků, plodů, květin, kořenů a hlíz, ale také hmyzu a malých bezobratlých. Zvláštností je, že potřebují denně zkonzumovat velké množství potravy, aby udržely svou tělesnou hmotnost.

Co se týče chování, jsou velmi sociálními zvířaty, které žijí v rodinných skupinách vedených dominantním samcem, známým jako "stříbrný hřbet". Gorily horské jsou známé svou mírumilovnou povahou a vysokou inteligencí. Komunikují pomocí široké škály zvuků, gest a výrazů.

Gorila horská je bohužel považována za ohrožený druh, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nemocem. I přes probíhající ochranářské snahy jejich počty stále klesají. Jejich celková populace se v současnosti odhaduje na méně než 1000 jedinců.
Nové fotografie zvířat